Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Alphabet’in Sahip Olduğu Loon, Kenya’da Ticari Servise Başlıyor

Alphabet’in Sahip Olduğu Loon, Kenya’da Ticari Servise Başlıyor

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in sahip olduğu “balonla hizmet veren internet servisi” Loon, Kenya’da kullanıma sunuldu.

Alphabet’in bünyesinde yer alan Loon, Kenya’daki uzak bölgeler için Telkom Kenya ile anlaşma yaptığını 2018 yılının Temmuz ayında duyurmuştu.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Loon, balonla hizmet veren 4G internet servisini Kenya’da kullanıma sundu. Telkom Kenya ile yapılan anlaşma aracılığıyla balonlar 35.000 kullanıcıya hizmet verecek ve yaklaşık 50.000 kilometrekarelik bir alanda servis sağlayacak.

Loon sesli ve görüntülü arama yapmak, internette gezinmek, e-posta ya da mesaj gönderip almak, WhatsApp’a erişmek ya da YouTube’da video izlemek için kullanılabilecek.

Loon, Kenya’da 35 balondan oluşan bir filo kullanıyor ve sistemi “koreografisi dikkatle yapılmış ve uygulanmış balon dansı” olarak tanımlıyor. Herhangi bir anda bir balon aktif olarak kullanıcılara hizmet verirken aynı zamanda diğer araçların, makine öğrenimi aracılığıyla kendi pozisyonlarını ayarlamaları için örgüsel ağın bir parçası olarak da görev yapabiliyor.

Loon geçtiğimiz yıllarda Maria Kasırgası’ndan çok büyük zarar gören Porto Riko’da acil internet hizmeti sunma konusunda çalışmış ve Peru’nun Amazon ormanları içinde kalan Loreto bölgesine internet getireceğini açıklamıştı.

Görsel: Loon Blog / Medium

İlgili İçerikler

YouTube Premium 1080p Çözünürlükte İndirme Özelliğine Kavuşuyor

Zehra Öney

Ikea, Oyunseverler için Mobilya Koleksiyonunu Kullanıma Sunuyor

Zehra Öney

PayPal ve Venmo Kripto Paraları Desteklemeye Başlıyor

Zehra Öney