Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Fortnite App Store’dan Kaldırıldı ve Epic Games Apple’a Dava Açıyor

Fortnite App Store’dan Kaldırıldı ve Epic Games Apple’a Dava Açıyor

Epic Games tarafından geliştirilen popüler video oyunu Fortnite, App Store’dan kaldırıldı.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Apple, Apple’ın yazılım dağıtım platformunun kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı.

Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ise saatler içerisinde bir dava açarak Apple’ı rekabeti engelleyici olmakla suçladı.

Epic Games dava dosyasında, “Apple’ın Fortnite’ı kaldırması, iOS Uygulama İçi Ödeme İşleme Pazarındaki %100 tekelini yasadışı bir şekilde devam ettirmek ve makul olmayan sınırlamalar getirmek için Apple’ın muazzam gücünü esnetmesinin başka bir örneğidir.” dedi.

Apple ve Epic Games arasında yaşananlar, Apple’ın App Store hakkında yaşadığı yüksek profilli anlaşmazlıkların son örneklerinden biri oldu. Epic Games gibi uygulama geliştiriciler, Apple’ın dijital satışlardan elde ettiği %30 kesintiyi ve uygulamaları kaldırabilme yetkisi veren onay sürecini uzun süredir eleştiriyorlar.

Müzik dinleme uygulaması Spotify da geçtiğimiz sene Apple’ın App Store yönetmeliği hakkında Avrupa Birliğinde anti-tekel davası açmıştı.

Görsel: tekdeeps.com

İlgili İçerikler

Apple’ın Etkinliğinde Yeni iPad, Apple Watch 6 ve Apple One Üyelik Paketi Duyuruldu

Zehra Öney

Disney, Snapchat Özelinde Orijinal The Bachelor Bölümleri Yayınlayacak

Zehra Öney

Bu Yıl Dijital, Televizyonu Geçecek

Zehra Öney