Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

Google, Android 11’de Üçüncü Parti Uygulamaların Kameraya Erişimini Azaltacak

Google, Android 11’de Üçüncü Parti Uygulamaların Kameraya Erişimini Azaltacak

Android 11, kullanıcıların cihazlarındaki üçüncü parti uygulamaların kamera ile etkileşimini değiştiriyor.

Android’in eski versiyonlarında bir uygulama aracılığıyla kullanıcının fotoğraf çekebilmesi için (Android’in kamera API’ını kullanarak) o uygulamanın içinde çekmesi ya da bu isteği ayrı bir kamera uygulamasına göndermesi gerekiyor. Eğer uygulama ikinci türden bir uygulama ise eski Android sürüm kullanıcıları bir açıklama mesajıyla karşılaşıyor ve fotoğrafı çekmek istedikleri uygulamayı seçiyorlar. Bu mesaj sırasında telefonda kurulu olan tüm kamera uygulamaları listeleniyor; buna üçüncü parti uygulamalar da dahil.

Ancak The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Android 11 ile kullanıcılar artık kameraya erişimi olan tüm uygulamaları liste halinde göremeyecekler. Kullanıcılar daha önce kurulu olan kamera uygulamalarını kullanabilecekler. Eğer bir uygulama geliştirici kendi uygulamasında spesifik bir kamera uygulamasını kullanmak isterse o uygulama kullanıcıya sunulacak.

Bu değişim ile kullanıcılar artık fotoğraf çekmek istedikleri zaman telefonun dahili kamera uygulamalarını kullanacaklar; eğer bir fotoğrafı belirli bir uygulama üzerinden çekmek istiyorlarsa o zaman da o uygulamayı açmaları gerekecek. Bu da üçüncü parti uygulamaların daha az kullanılma olasılığını doğurabilir.

Google, Android 11’e gelecek bu değişimin kullanıcıların gizlilik ve güvenliğini korumak için uygulandığını belirtti.

Görsel: thetechstreetnow.com

İlgili İçerikler

Disney Plus İlk Gününde 10 Milyondan Fazla Üyeye Ulaştı

Zehra Öney

ACCC Samsung’a Galaxy Telefonlarında Su Geçirmezlik Konusunda Yanlış Yönlendirdiği için Dava Açıyor

Zehra Öney

Artık Facebook’tan Arkadaşlarımıza Para Gönderebileceğiz

Zehra Öney