Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler Yapay Zeka

YouTube Yapay Zekanın Yardımıyla Rekor Sayıda Videoyu Kaldırdı

YouTube Yapay Zekanın Yardımıyla Rekor Sayıda Videoyu Kaldırdı

Video ve yorum incelemelerinde yapay zekanın payını artıran YouTube, önemli sayıdaki videoyu kaldırdı.

Dünyanın en büyük video platformlarından YouTube’un ekibi, koronavirüs pandemisi sırasında evden çalışmaya başlamıştı. Bu süreçte video ve yorum inceleme ve kaldırma konusunda yeni bir yaklaşım geliştiren YouTube, yapay zekanın payını artırmaya karar verdi. Genellikle bu inceleme süreçlerinde insan gücüyle ilerleyen YouTube, yapay zekanın payını artırarak yeni bir yol ayrımına gitti: Ya insan gücüyle daha doğru kararlar alınıp şikayetler daha yavaş değerlendirilecekti ya da makine öğrenimi ve yapay zeka yardımıyla çok daha hızlı ama insan gücüne oranla daha az doğru kararlar alınabilecekti.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, YouTube’un, yapay zekanın rolünü artırması oldukça önemli bir ikinci çeyrek geçirilmesine yardım etti. Bu üç aylık süreçte YouTube’dan toplam 11,4 milyon video kaldırıldı ve bunların 10,85 milyonu yapay zeka tarafından kaldırıldı. Bu dönemde YouTube’dan kaldırılan 2,1 milyon yorumun da %99,2’si yapay zeka tarafından kaldırıldı.

İkinci çeyrekte ayrıca yaklaşık 2 milyona yakın kanal da YouTube’dan spam, yanlış yönlendirme ya da sahtecilik gerekçesiyle kaldırıldı.

İkinci çeyrekte, yapay zekanın yardımıyla, birinci çeyrekte kaldırılanların 2 katı video kaldırıldı. Bu videoların %33,5’i çocuk güvenlik riskleri, %28,3’ü spam, yanlış yönlendirme ya da sahtecilik sebebiyle kaldırıldı.

Görsel: theverge.com

İlgili İçerikler

Reddit Kullanıcıları Kriz Mesaj Hattı İş Birliği ile Birbirlerine Destek Olabilecekler

Zehra Öney

İspanya Koronavirüsle Savaşta Robotları Kullanacak

Zehra Öney

Telegram, Facebook’un Çöktüğü Sırada 70 Milyondan Fazla Yeni Üye Kazandığını Açıkladı

Zehra Öney