Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

Microsoft, Deepfake’leri Belirleme Aracını ABD Seçimleri Öncesinde Kullanıma Sundu

Microsoft, Deepfake’leri Belirleme Aracını ABD Seçimleri Öncesinde Kullanıma Sundu

Microsoft’un yeni teknolojisi, 2020 ABD Seçimleri öncesinde dezenformasyonla savaşmak için deepfake’leri tespit ediyor.

Herhangi birinin söylemediği ya da yapmadığı şeyleri söylemiş ya da yapmış gibi göstermek için video ve ses kayıtlarını değiştiren çalışmalar “deepfake” olarak isimlendiriliyor. BBC tarafından yayınlanan habere göre, Microsoft, kullanıma sunduğu yeni teknoloji ile ABD Seçimleri öncesinde yanlış bilgi yayan deepfake çalışmaları ile mücadele edecek.

“Microsoft Video Kimlik Belirleyici” (Microsoft Video Authenticator) olarak isimlendirilen sistem, Microsoft’un açıklamasına göre, video ve fotoğrafları analiz ederek bunların üzerinde oynama yapılıp yapılmadığına dair bir puan veriyor.

Microsoft’un dijital sistemi, bu tür çalışmaları izleyen insanlar için tespit edilmesi kolay olmayan, sadece deepfake çalışmalarına özel nitelikleri belirliyor. İnsan gözü tarafından tespit edilmesi pek mümkün olmayan bu özellikler arasında, videoda hemen fark edilemeyen renk soluklaşmaları, değiştirilmiş videoda gerçek ve sahte materyallerin iç içe geçtiği sınırlar yer alıyor ve sistem bunları tespit edebiliyor.

Görsel: blogs.microsoft.com

İlgili İçerikler

Instagram Lite Hindistan’da Kullanıma Sunuldu

Zehra Öney

Twitter, Canlı Yayın Alışveriş Platformunun İlk Testlerine Başlıyor

Zehra Öney

Microsoft’un Yeni İki Ekrana Sahip Cihazını Göstermeye Başladığı Belirtildi

Zehra Öney