Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Sanal Konserler Spotify’a Eklenebilecek

Sanal Konserler Spotify’a Eklenebilecek

Koronavirüs pandemisi konser deneyimini de etkiliyor. Artık sanal konserler de Spotify’a eklenebilecek.

Koronavirüs pandemisinden önce her yıl milyonlarca kişi sevdikleri sanatçı ya da grupların konserlerine gider, festivallere katılır ve doyasıya eğlenirdi. Ancak ilk kez Aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs sebebiyle dünya çapında yüz binlerce kişi yaşamını yitirdi. Ülkelerin ekonomileri ağır yaralar aldı, eğitim ve iş dünyası önemli dönüşümler geçirdi. Dünya nüfusunun önemli bir bölümünün gündelik yaşamında büyük değişiklikler oldu.

Müzik ve genel anlamıyla sahne sanatları da koronavirüs sebebiyle oldukça zor günler geçiriyor: Pek çok tiyatro oyunu, film gösterimi, müzikal ve diğer etkinlikler iptal edildi ve konserler de bu durumdan nasibini aldı.

Buna karşın müzik endüstrisi iptal edilen etkinliklere alternatif bulmakta gecikmedi: Sanal konserler hayatımıza girdi. Kullanıcılara verilen erişim bağlantısıyla konserlere anında bağlanmak mümkün oluyor. Bu konuda örneğin Björk öncülerden biriydi ve sanatçı Ağustos ayı boyunca pek çok sanal konser gerçekleştirdi.

Günümüzde diğer sanatçılar da pek çok sanal konser organize ettikleri için bu konudaki altyapı çalışmaları da hız kazandı. The Next Web tarafından yayınlanan habere göre sanatçılar artık Spotify’da da sanal konserlerini listeleyebilecekler. Sanatçılar “Tur” bölümünde sanal konserlerini listeleyebilecekler. Ek olarak Spotify’ın Konser Merkezi (Concert Hub) bölümünde de sanal konserler listeleniyor olacak. Bu sayede kullanıcılar, gerçekleşecek olan ve Spotify’da listelenen tüm konserleri görebilecekler.

Görsel: Spotify for Artists / Twitter

İlgili İçerikler

Online Olarak Geçirilen Zamanın %62’sini Mobil Oluşturuyor

Zehra Öney

Xiaomi Türkiye’ye Geliyor

Zehra Öney

Samsung Mobil Ödeme Sistemini Kore’de Test Etmeye Başladı

Zehra Öney