Zehra Öney
Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Avustralya Boşanmalar için Yapay Zekadan Yardım Almaya Başlıyor

Avustralya Boşanmalar için Yapay Zekadan Yardım Almaya Başlıyor

Çiftler boşanma aşamasında yapay zekadan yardım alacaklar.

Aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs pandemisi günlük yaşamı, iş yaşamını, ülke ekonomilerini etkilemeye devam ediyor. Bununla birlikte, koronavirüsün, pandemi sırasında aynı evde daha uzun süre vakit geçirmek zorunda kalan çiftler üzerindeki etkisi hakkında çalışmalar yapılıyor. Örneğin Avustralya’da 739 kişinin katıldığı bir ankette, koronavirüs pandemisinin, ilişkileri üzerinde negatif etki yaptığını belirtenlerin oranı %42 olarak açıklandı.

Olumsuz etkilenen çiftlerin ayrılma ve boşanma süreçleri de pandemi dolayısıyla daha karmaşık bir hal aldı. Bu sebeple Avustralya hükûmeti, yapay zeka tarafından desteklenen bir hizmeti onayladığını ve ayrılma/boşanma kararı alan çiftlere tavsiye ettiğini açıkladı.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre Amica isimli yapay zeka platformu, ayrılık aşamasında olan çiftlere durumları özelinde tavsiyelerde bulunuyor: Bunlar arasında çiftin mali varlıklarının ve evlerinin bölüşülmesinde yardımcı olmanın yanı sıra vekalet konusu da bulunuyor.

Avustralya hükûmetinin bu tür bir platforma destek vermesinin bir diğer sebebi de aile mahkemelerinin üzerindeki aşırı yük. Bu da davaların görülmesinin gecikmesine sebep oluyor. Boşanmak isteyenler hem uzun süre davaların görülmesini bekliyorlar hem de oldukça yüksek ücretler ödüyorlar: Habere göre, karmaşık aile davalarının her iki tarafa da maliyeti 200.000 Avustralya dolarını (yaklaşık 145.000 dolar) aşabiliyor.

Görsel: amica.gov.au

İlgili İçerikler

3 Boyutlu Yazıcı ile Göğüs ve Kaburga Kemikleri “Yazıldı”

Zehra Öney

WhatsApp, 24 Saatten Sonra Otomatik Silinen Mesajlar Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney

Motorola Razr Geri Döndü

Zehra Öney