Zehra Öney
Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Facebook, ABD Seçimlerinde Oy Kullanmayı Engellemeye Çalışan 2 Milyondan Fazla Reklamı Engelledi

Facebook, ABD Seçimlerinde Oy Kullanmayı Engellemeye Çalışan 2 Milyondan Fazla Reklamı Engelledi

Facebook, ABD Seçimlerinde oy kullanmayı engellemeye çalışan reklamları engellemenin yanı sıra 150 milyon adet gönderiye de uyarı ekledi.

3 Kasım’da düzenlenecek olan ABD Başkanlık Seçimleri oldukça çekişmeli bir atmosfere sahipken sosyal medya da bu atmosferden etkileniyor. Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook da seçimleri etkilememek için oldukça kapsamlı önlemler alıyor.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Facebook’un Küresel İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Gregg, seçimlerde oy kullanmayı engellemeye yönelik hazırlanan 2,2 milyon adet reklamı Facebook ve Instagram’da engellediklerini belirtti. Şirket ayrıca 120.000 gönderiyi yayından kaldırdı ve 150 milyon gönderiye de uyarı yerleştirdi.

Facebook, teyit özelliğini 2016 Başkanlık seçimlerinden sonra kullanıma almış ve 2017 yılında Instagram’a da aynı özelliği entegre etmişti. Özellik, sonrasında yalan haberlerin hızla yayıldığı Facebook gruplarını da kapsayacak şekilde genişletilmişti. Teyit programının yol açtığı “karışık” sonuçlar sebebiyle Snopes ve ABC gibi medya kuruluşları programdan çıkmıştı.

Seçimlerden bir hafta öncesinde yeni politik reklam almayı durduracak olan Facebook aynı zamanda sandıklar kapandıktan sonra hem Trump hem de Biden tarafından gelecek olan reklamları da kabul etmeyecek.

Görsel: theguardian.com

İlgili İçerikler

Spotify, Takip Ettikleri Sanatçıların Yeni Eserleri Hakkında Kullanıcılara Bildirim Gönderecek

Zehra Öney

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Boring Company, Nakliye İşine de Giriyor

Zehra Öney

Clubhouse, Özel TED Sohbetlerine Ev Sahipliği Yapacak

Zehra Öney