Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Uber, Otonom Araç Birimini Rakibi Aurora’ya Satabilir

Uber, Otonom Araç Birimini Rakibi Aurora’ya Satabilir

Uber, otonom araç birimini satmak için rakibi Aurora ile görüşme halinde.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Uber, uzun süredir üzerinde çalıştığı ve ayrı bir birim olarak konumlandırdığı otonom araç birimini satmak için Aurora ile görüşmeler halinde. Uber Gelişmiş Teknoloji Grubu (Uber Advanced Technology Group – UberATG) olarak isimlendirilen birimin piyasa değerlemesi geçen Temmuz ayında 7,25 milyar dolara ulaşmıştı.

Uber’in bu birimi satmak için görüşmelere başlamasının birden fazla sebebi bulunuyor. Birincisi ve en önemlisi, Uber’in otonom aracının 2018 yılında karıştığı ölümlü trafik kazası. Elaine Herzberg’ün ölümü otonom bir aracın karıştığı ilk ölümlü kaza olarak kayıtlara geçmiş ve Uber bu konuda eleştirilerin yanı sıra dava süreciyle de karşılaşmıştı.

İkinci sebepse birimin zarar etmesi. Şirketin yayınladığı son gelir raporunda Uber’in otonom biriminin geliri 25 milyon dolar olarak açıklanmış ancak, 9 aylık kaybı 303 milyon dolara ulaşmıştı.

Aurora ise 2017 yılında Google’ın otonom araç biriminin Baş Mühendisi Chris Urmson tarafından kurulmuştu. Şirketin piyasa değeri 2,5 milyar dolara ulaşmış ve otonom araç testlerini Texas’ta yapmaya başlamıştı.

Görsel: Uber ATG / Medium

İlgili İçerikler

Spotify İlk Cihazını Deniyor: Akıllı Araba Asistanı

Zehra Öney

Yapay Zeka Destekli Test, İdrardan Prostat Kanserini Neredeyse Yüzde 100 Doğrulukla Teşhis Edebiliyor

Zehra Öney

Google’ın, Google I/O 2021’de Duyurduğu Yenilikler

Zehra Öney