Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Texas Eyaleti Google Hakkında Dava Açtı

Texas Eyaleti Google Hakkında Dava Açtı

Texas eyaleti Google’ı reklam sektöründe “hukuksuz” tekel olmakla suçluyor.

İnternet reklamcılığının en önemli alanlarından biri, arama motoru reklamları. Her arama motoru, reklam pastasından kendi payını alsa da dünyanın en popüler arama motoru Google’ın payı, pastanın en büyük dilimini oluşturuyor. Ancak Google’ın bu konudaki adımları da yakından takip ediliyor. Bu konudaki son gelişme Texas’tan geldi.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, Teksas Eyalet Savcısı Ken Paxton, Google hakkında tekel davası açtı. Savcı Paxton, Google’ın, dijital reklam sektöründe tekel oluşturmak için yasalara aykırı hareket ettiğini iddia etti.

Dava, aynı zamanda Google’ın Facebook’la yaptığı son anlaşmanın etkilerini de tartışmaya açıyor. Günümüzde pek çok online reklam için gerçek zamanlı “açık artırmalar” yapılıyor. Pek çok yayıncı, reklamının yayınlanması için teklif veriyor ve kazanan teklife ait reklam yayınlanıyor. Google ile Facebook arasındaki anlaşma kapsamında Facebook, mobil reklamlarda önemli bir avantaj elde etmişti. Dava kapsamında Facebook’un reklamlardaki bu avantajı da detaylandırılıyor.

Görsel: spiegel.de

İlgili İçerikler

Spotify Kendi Ödül Törenini Düzenliyor

Zehra Öney

Apple, 3 Aylık Gelir Raporunu Açıkladı

Zehra Öney

Amazon, James Bond Filmlerini Hayata Geçiren MGM’i Satın Alıyor

Zehra Öney