Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Adobe Flash Player Resmi Olarak Sonlandırıldı

Adobe Flash Player Resmi Olarak Sonlandırıldı

Flash’ın ve dolayısıyla Adobe Flash Player’ın popülerliği, internet ve mobil cihazlardaki gelişmelere paralel olarak azaldı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, yazılım şirketi Adobe, Flash Player’a destek sunmayı bırakacağını ve programı artık güncellemeyeceğini duyurdu. Şirket ayrıca, tüm Flash içeriği engelleyeceği gün olan 12 Ocak’tan önce, kullanıcıların Flash Player’ı bilgisayarlarından silmelerini önerdi.

İlk kez 1996 yılında yayınlanan Flash, dial-up bağlantı döneminde, içerik üreticilerinin içerik üretmelerine ve düşük bağlantı hızına rağmen hızlı bir şekilde bu içeriklerin indirilmesine olanak sağladığı için büyük popülerlik yakalamıştı.

Steve Jobs, 2010 yılında, “Flash Hakkında Düşünceler” isimli bir mektup kaleme almış, yazılımı eleştirmiş ve neden Apple ürünlerinde kullanılmayacağını açıklamıştı. Diğer markalar da Flash ile aralarına mesafe koymaya başlamışlardı. Adobe, Kasım 2011’de, birçok sorundan sonra mobil web tarayıcıları için Flash desteğini sona erdirdiğini duyurdu.

Son darbe ise 2014’te, Flash’la pek çok aynı özelliği bünyesinde barındıran ancak kullanıcıların belirli bir plug-in indirmelerini zorunlu kılmayan HTML5’in yayınlanmasıyla geldi. Sonuç olarak, Flash’ın popülerliği giderek azaldı.

YouTube, Facebook ve Netflix gibi şirketler Flash’ı kullanmaya son vermişlerdi ve 2017 yılında Adobe, Flash Player’a sunduğu desteği 2020’de sonlandıracağını açıklamıştı.

Görsel: glbnews.com

İlgili İçerikler

Mobil Reklamların Performansı Artmaya Devam Ediyor

Zehra Öney

Amerikalılar Ürün ya da Servis için En Çok Hangi Kaynaklara Başvuruyor?

Zehra Öney

Mobil Ödemenin Kısa Tarihçesi

Zehra Öney