Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Akıllı Hoparlörler Kalpte Ritim Bozuklukları Tespit Edebiliyor

Akıllı Hoparlörler Kalpte Ritim Bozuklukları Tespit Edebiliyor

Akıllı hoparlörler, temassız kalp ritmi ölçümünde makine öğrenimini kullanıyor.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, araştırmacılar, aynı odadaki insanların her birinin kalp ritimlerini herhangi bir temas olmadan ölçmek için akıllı hoparlörleri kullandılar.

Washington Üniversitesinde görev yapan araştırmacılar, insan kulağının duyma sınırının dışında kalan ses dalgalarını kullanarak, yansımaya göre kalp ritmini ölçümlemeyi başardılar.

Sistem hem sağlıklı katılımcılar hem de hastaneye kaldırılan kalp hastaları üzerinde denendi ve akıllı hoparlörler, standart kalp monitörleriyle aynı kalp ritmini gösterdi.

Sistem, insan kulağının duyma sınırının dışında kalan sesi kesintisiz bir şekilde hoparlör aracılığıyla odaya yayıyor ve bu ses dalgaları odadaki insandan hoparlöre yansıyor. Yansıyan sesin değişimine bağlı olarak sistem, kişinin hareketlerini izole edebiliyor ve kişinin nefes alıp vermeleri sırasında göğüs kafesinin inip yükselmesini belirleyebiliyor.

Bu algoritma, aynı zamanda akıllı hoparlördeki çoklu mikrofonlardan alınan sinyalleri, tespit edilmesi zor kalp atışlarını, kişinin nefes alması gibi diğer faktörlerden ayrıştırarak tespit edebiliyor.

Görsel: Mark Stone / University of Washington

İlgili İçerikler

Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Pazarı 2020’de 100 Milyar Dolara Ulaşacak

Zehra Öney

Blippar’ın 10. Ofisi Türkiye’de | Yeni Şafak

Zehra Öney

Amazon, 2020 Üçüncü Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Zehra Öney