Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya

Instagram, Saldırgan Direkt Mesajları Filtrelemeyi Sağlayan Yeni Araçlarını Kullanıma Sunuyor

Instagram, Saldırgan Direkt Mesajları Filtrelemeyi Sağlayan Yeni Araçlarını Kullanıma Sunuyor

Instagram, kullanıcıları online saldırılardan korumak için yeni araçlarını tanıttı.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Instagram tarafından kullanıcılara kendilerini online saldırılardan korumaları için kullanabilecekleri yeni araçlar sunuldu.

Twitter’ın kelimeleri sessize alma (mute) özelliğine benzer bir şekilde, Instagram’ın yeni araçları, kullanıcıların okumak/görmek istemedikleri kelimelerden liste oluşturmalarını sağlıyor.

Geçtiğimiz aylarda Premier League futbolcuları ve diğer sporcular, ırkçı, seksist ve diğer saldırgan mesajlara maruz kaldıklarını açıklamışlar ve olay son derece büyümüştü.

Facebook’un sahip olduğu Instagram uygulaması ise yeni özelliği sayesinde kullanıcıların takip etmedikleri kişiler tarafından kendilerine gönderilen direkt mesajları (DM) filtrelemelerini sağlıyor. Filtreleme özellikleri arasında saldırgan kelime ve kelime grupları ya da emoji’ler yer alıyor.

Instagram da ayrıca kullanıcılara, önceden tanımlanmış bazı kelime ve kelime gruplarını, filtreleme için öneriyor. Instagram, bu önerileri hazırlamak için ayrımcılık karşıtı ve zorbalık karşıtı gruplarla iş birliği yapmanın yanı sıra bireysel kullanıcıların ekledikleri kelimeleri de kullanıyor. Kullanıcılar bu öneriler arasından seçtiklerinin yanı sıra görmek/okumak istemedikleri kelimeleri ve ayrıca emoji’leri de ekleyebilecekler.

Görsel: about.instagram.com

İlgili İçerikler

Twitter Tweet Yanıtlarına Sınırlama Getiriyor

Zehra Öney

Yeditepe Üniversitesi ve Vodafone İşbirliğinde Bir İlke İmza Attık. Yeditepe Üniversitesi Artık “Mobil” Konuşuyor!

Zehra Öney

Twitter’da Engellediğiniz Kullanıcıları Artık Başkalarıyla Paylaşabileceksiniz

Zehra Öney