Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Apple’ın AirPods Kulaklıkları “Kayıpsız Ses”i Desteklemeyecek

Apple’ın AirPods Kulaklıkları “Kayıpsız Ses”i Desteklemeyecek

Apple’ın kulaklıklarında -AirPods Max da dahil olmak üzere- kayıpsız ses konusunda problem var.

Apple, geçtiğimiz günlerde, Apple Music kullanıcılarına Haziran ayından itibaren kayıpsız ses ve uzamsal ses deneyimi sunacağını açıklamıştı. Kayıpsız ses, Apple Music’in katalogunda bulunan 75 milyon şarkının tamamını kapsayacak. Uzamsal ses ise lansman sırasında 2000 şarkıyı destekliyor olacak.

Ancak, kullanıcıların kayıpsız ses avantajından faydalanmak için kablolu kulaklıkları kullanmaları gerekiyor. İşte sorun da tam burada başlıyor.

Forbes tarafından yayınlanan habere göre, Apple’ın hiçbir AirPods kulaklığı kayıpsız sesi desteklemeyecek; çünkü kulaklıklar, Bluetooh aracılığıyla veri transferi yapıyor ve bu da kayıpsız ses için doğru bir araç değil. Bluetooh teknolojisi, verileri transfer etmek için boyutları küçülttüğünden, kayıpsız ses dosyalarının daha büyük verilerini sıkıştırmaları mümkün olsa da bu teknolojiyle transfer edilen sesin kayıpsız olmaması mümkün değil.

Apple’ın 550 dolar fiyatla sunulan yüksek teknoloji kulaklığı AirPods Max ise hem Bluetooh hem de kablolu kullanımda kayıpsız sesi desteklemeyecek. AirPods Max kulaklıklar kablolu olarak kullanılabiliyor ancak çıkış biriminin analog olması gerekiyor. Oysa Apple Music’in çıkışı dijital olduğu için kablolu kullanımda ses önce analoga dönüştürülecek, sonra yeniden dijital hale getirilecek. Bu da seste kayıp olması demek.

Görsel: screenrant.com

İlgili İçerikler

Çin’de VPN Servisi Satanlara Ceza Yağıyor

Zehra Öney

ABD’deki KOBİ’ler Satışlarını Hangi Kanallardan Yapıyor?

Zehra Öney

Apple, iPod Üretimini Sonlandırıyor

Zehra Öney