Zehra Öney
Sosyal Yaşam Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Amerikalılar Otonom Araçlar Hakkında Ne Düşünüyorlar?

Amerikalılar Otonom Araçlar Hakkında Ne Düşünüyorlar?

Sonuçlar pek iç açıcı değil.

Otonom araçlar konusunda pek çok şirket yatırım yapıyor ve çok çok yakın gelecekte günlük hayatımızda önemli bir yer tutacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. Peki, otonom araçlara güven ne durumda? Özellikle Uber’in otonom araç testleri sırasında ölümlü bir kazaya sebep olması bu konuda önemli tartışmaları da beraberinde getirmişti.

The Next Web’in Lynx Softwere Technologies’in araştırmasına dayanarak yayınladığı habere göre, ankete katılanların %52’si otonom araçlara olumlu baktığını, %30’u kararsız olduğunu ve %14’ü de otonom araçlara karşı korkulu olduğunu belirtiyor. Kullanıcıların sadece %36’sı otonom araçlarda kontrolün tamamını araca bırakacağını belirtiyor.

Öte yandan, insanın sürdüğü bir araçta ya da otonom bir araçta yolculuk yapma tercihinde bulunmak zorunda kalındığında, katılımcıların %80’i insanın sürdüğü araca binmek isteyeceğini açıklıyor. Katılımcıların %33’ü otonom araçların güvenliği konusunda endişeli olduğunu belirtirken %26’sı da otonom araç testlerinin kısıtlı koşullarda yapılmasının toplum tarafından benimsenmelerini engellediği yönünde görüş beyan ediyor.

Siz otonom araçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görsel: ansys.com

İlgili İçerikler

Belmont, Bill Gates’in Akıllı Şehri Olacak

Zehra Öney

Microsoft ve BBC Sesli Asistan Beeb’i Yayınlıyor

Zehra Öney

Twitter, İnsanların İzni Olmadan Fotoğraf ve Video Paylaşımını Yasaklıyor

Zehra Öney