Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Zoom, Kullanıcıların Cinsiyet Kişi Zamirlerini Belirtmelerini Daha Kolay Hale Getirdi

Zoom, Kullanıcıların Cinsiyet Kişi Zamirlerini Belirtmelerini Daha Kolay Hale Getirdi

Zoom, cinsiyet kişi zamirleri için ayrı bir alan oluşturdu.

Türkçede üçüncü kişilerden bahsederken onların cinsiyetlerini ifade etmek için herhangi bir zamir bulunmuyor. Biz, “o” zamirini kullandığımız için bu tür bir ihtiyacımız da olmuyor. Fakat İngilizcede, bahsedilen üçüncü kişi kadınsa onun için “she/her”, erkekse “he/him” kullanılıyor. Başka pek çok dil için de böyle bir durum söz konusu. Bazı kişiler de üçüncü çoğul kişi zamirini (they/them) kullanırken kimileri hem üçüncü çoğul hem de kendilerini ait hissettikleri kişi zamirlerini kullanabiliyorlar.

Bu tercihi vurgulamak için pek çok site ve web servisi, kullanıcıların cinsiyet kişi zamirlerini ifade etmeleri için profillerinde ayrı bir alan oluşturmuş durumda. The Verge tarafından yayınlanan habere göre, bu listeye son eklenen şirket Zoom oldu ve video konferans platformu, 5.7 versiyonundan itibaren cinsiyet kişi zamirleri için ayrı bir alan sunmaya başladı.

Bu yeni özellik sayesinde kullanıcıların profil sayfalarında cinsiyet kişi zamirleri için ayrı bir alan oluşturuldu; kullanıcılar ait oldukları ve kullandıkları zamirleri buraya yazabilecekler. Ayrıca kullanıcılara bunları nasıl göstermek istediklerine dair seçenekler de sunuluyor. Kullanıcılar bu özelliği “her zaman göster” ya da “toplantıya girmeden önce sor” seçenekleri ile kullanabilecekler. Bu sayede kullanıcıların zamirleri, katıldıkları tüm toplantılarda görüntülenebilecek ya da çeşitli toplantılarda bunu göstermeyebilecekler.

Görsel: blog.zoom.us

İlgili İçerikler

Blippar The Drum Marketing Awards’ta Shortlist’te!

Zehra Öney

Koronavirüs Video İzleme Oranlarının Artmasına Sebep Oldu

Zehra Öney

IMAX Sanal Gerçeklik Alanına Giriş Yapıyor

Zehra Öney