Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

İngiliz Denetim Kurumu, Amazon ve Google’daki Sahte Yorumları İnceliyor

İngiliz Denetim Kurumu, Amazon ve Google’daki Sahte Yorumları İnceliyor

İngiliz denetim kurumu, teknoloji şirketlerinin sahte yorumlarla baş etme konusunda yeterli çabayı göstermediğinden endişeleniyor.

Google’da bir işletme aradığınızda ya da Amazon’da bir ürün aradığınızda pek çok yorum görebilirsiniz. Peki, bu yorumların kaç tanesinin sahte olabileceği konusunda tahmininiz var mı? Açıkçası bu sahte yorum konusu, bir iş sektörüne dönüşeli uzun zaman oldu.

Önceden ürün yorumları yazma hizmeti sunan şirketler vardı. Bu konudaki baskılar arttıkça, sahte yorumlar konusunda daha incelikli yöntemler izlenmeye başlandı. Örneğin Amazon’da “doğrulanmış alıcı” özelliği var. Yani, ürünü Amazon’dan satın alan kullanıcıların yaptıkları yorumlar bu ibare ile yayınlanıyor, ancak bu konuda da geçtiğimiz yıl, CNN’de haber yayınlanmıştı ve doğrulanmış alıcı ibaresi ile yayınlanan yorumlar arasında bile sahtelerin olduğu belirtilmişti.

İşte bu konuda İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Kurumu (Competition and Markets Authority – CMA) harekete geçti. The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Rekabet ve Piyasalar Kurumu; Amazon ve Google’ın sahte yorumlarla baş etme konusunda yeterli çabayı göstermediği gerekçesiyle soruşturma başlattı. Kurum, teknoloji şirketlerinin, sahte yorumların önüne geçmeyerek hem yasaları çiğnediklerini hem de tüketicileri ve işletmeleri korumadıklarını belirtti.

Görsel: techcrunch.com

İlgili İçerikler

WhatsApp’ın Ödeme Servisi Hindistan’da Kullanıma Sunuldu

Zehra Öney

Periscope Android’e Geldi

Zehra Öney

WhatsApp Para Kazanmaya Başlıyor

Zehra Öney