Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Avrupa Birliği’nin Dijital Aşı Pasaportu Kullanıma Sunuldu

Avrupa Birliği’nin Dijital Aşı Pasaportu Kullanıma Sunuldu

Seyahatlerde kullanılacak olan Avrupa Birliği dijital aşı pasaportu yürürlüğe girdi.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, AB’nin dijital COVID aşı pasaportu 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Çarşamba akşamına kadar, 27 AB üyesinin 21’i, kullanılan sistemin ağına bağlanmış olacak. 6 ülke ise teknik olarak hazır durumda. Bazı ülkeler aşı pasaportunu Haziran itibarı ile kullanmaya başlamışlardı.

Avrupa Komisyonuna göre, birlikteki tüm ülkeler aşı pasaportunu düzenleyip ülkeye girişlerde, gelen yolcuların pasaportlarını kontrol edebilecek durumdalar. Bunun tek istisnası, siber saldırılar sebebiyle süreçte gecikme yaşayan İrlanda oldu.

Pasaportun kullanıma sunulması, Delta varyantının yaygınlaşmaya başladığı döneme denk geldi. Çünkü kimi AB ülkeleri; Portekiz, İngiltere, Hindistan ve başka ülkelere seyahat yasağı getirmişti bile.

Önceden Dijital Yeşil Sertifika olarak tanımlanan Avrupa Birliği Dijital COVID Sertifikası, AB üyesi 27 ülkenin vatandaşlarının, Birlik içindeki ülkelerde seyahat edebilmelerini sağlayacak. Pasaportlar, başka ülkeler için de kullanılabilecek.

Aşı pasaportu; bireylerin aşı durumları, test sonuçları ya da COVID-19 geçirip geçirmediklerine ait bilgileri içeriyor. QR kod formatında olan pasaport, dijital ya da basılı kağıt olarak taşınabilecek ve ibraz edilebilecek.

Görsel: consilium.europa.eu

İlgili İçerikler

Norveç Sadece Kara Yolunda Değil, Hava ve Deniz Taşımacılığında da Elektriğe Geçiyor

Zehra Öney

Blippar Türkiye’nin Yeni CEO’su | Para

Zehra Öney

Madonna Yeni Klibinin Prömiyerini Snapchat’te Yaptı

Zehra Öney