Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya

TikTok, İçerik Moderasyonunu Otomatik Hale Getiriyor

TikTok, İçerik Moderasyonunu Otomatik Hale Getiriyor

Belirli kategorilerdeki videolar otomatik olarak kaldırılacak.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından TikTok, uzun süredir, içerik moderasyonunu insanlardan oluşan bir ekiple yürütüyordu. Ancak bu durum ABD ve Kanada için de olsa değişiyor.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, artık ABD ve Kanada’da çıplaklık, seks, şiddet, illegal aktiviteler ve çocuklara dair güvenlik politikasını ihlal eden içerikler TikTok’ta otomatik olarak kaldırılacak. Moderasyonunu otomatikleştiren TikTok, bu sayede çok hızlı bir şekilde bu videoları kaldırabilecek.

Öte yandan, herhangi bir içeriği otomatik olarak kaldırılan bir kullanıcı, karara itiraz edebilecek ve sonrasında içerik bir de moderasyon görevlisi tarafından incelenecek.

TikTok’un bu kararı almasının sebeplerinden biri de moderasyon ekibinin bu rahatsız edici videoları izlemelerinin onlar üzerindeki etkisi. Çünkü benzer şekilde Facebook’un moderasyon ekibi de travma sonrası stres bozukluğu belirtileri göstermeye başlamıştı. TikTok moderasyonu, alınan bu karar sonrasında örneğin yanlış bilgi veren videolara yönelerek onları inceleyecek.

Görsel: newsroom.tiktok.com

İlgili İçerikler

WhatsApp, “Koleksiyonlar” Özelliğiyle Alışveriş Yapmayı Daha Kolay Hale Getiriyor

Zehra Öney

ABD’li Kullanıcılar Haberleri Hangi Sosyal Medya Ağlarından Alıyorlar?

Zehra Öney

Pinterest’in Beklentilerden Daha Fazla Zarar Açıklamasının Ardından Hisse Değeri Düştü

Zehra Öney