Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

California, Eyalet Çapında Fiber İnternet Altyapısını Onayladı

California, Eyalet Çapında Fiber İnternet Altyapısını Onayladı

California Valisi Gavin Newsom, fiber internet planını “tarihi” olarak nitelendirdi.

İnternet erişimi, çeşitli ülkelerde uzun süredir “insan hakkı” olarak tanınıyor ve ülkeler daha iyi altyapı sunmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Bu konudaki son gelişme ABD’nin önde gelen eyaletlerinden California’dan geldi.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, California eyalet parlamentosu, eyalet çapında fiber internet altyapısı inşa etmek için 6 milyar dolarlık planı onayladı. Eğer plan California Valisi Gavin Newsom tarafından onaylanırsa proje hayata geçecek.

Plan kapsamında, üçüncü bir parti, eyalet çapında “ara bölge” altyapısı kuracak. Yani, kurulan altyapı, evlere ya da ofislere kadar gitmeyecek. Kurulan sistem, tüm internet servis sağlayıcılarına açık olacak ve eğer bir kullanıcı herhangi bir servis sağlayıcıdan internet hizmeti alırsa sağlayıcı bu ara bölge altyapısından müşterinin evine bağlantı kuracak.

6 milyar dolarlık bu bütçenin 3,25 milyar doları bu ara bölge fiber altyapısının inşası için kullanılacak. 2 milyar dolar ise ara bölge ile müşterilerin ev/ofisleri arasındaki bağlantıyı kurmak için harcanacak.

Vali Newsom’ın bu projeyi onaylaması bekleniyor.

Görsel: dailyadvent.com

İlgili İçerikler

Apple iPhone 6S ve iPad Pro’yu Tanıttı

Zehra Öney

Blippar ile Kendi Kardan Adamınızı Yapın

Zehra Öney

Pazarlamacılar Konum Bazlı Veriyi Kullanırken Hangi Zorluklarla Karşılaşıyorlar?

Zehra Öney