Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik Sosyal Yaşam

Apple, ABD’de iPhone’ları Çocuk İstismarına Karşı Tarayacak

Apple, ABD’de iPhone’ları Çocuk İstismarına Karşı Tarayacak

Apple, çocuk istismarına karşı önemli bir adım attı: ABD’de iPhone’ları tarayacak.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Apple, ABD’de, telefonunda çocuk istismarı materyali barındıran kullanıcıları kolluk kuvvetlerine bildirecek.

Apple’ın bu Eylül’de kullanıma sunması planlanan yeni iOS ve iPadOS işletim sistemlerinde yer alacak özellik sayesinde, fotoğraf ya da videolar Apple’ın bulut servisi iCloud’a yüklenmeden önce incelenecek ve herhangi bir çocuk istismarı materyali bulunması sonrasında, içerik, bir insan görevli tarafından doğrulanacak. Doğrulama yapıldıktan sonra ilgili hesabın kullanıcısı kolluk kuvvetlerine bildirilecek ve kullanıcının hesabı kapatılacak.

Apple’ın yeni tarama sistemi, ABD’nin Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi ve diğer çocuk güvenliği organizasyonları tarafından oluşturulan veri tabanındaki fotoğraflarla, kullanıcının telefonundaki görselleri karşılaştırarak işleyecek.

Apple, aynı zamanda orijinal görseller küçültülmüş ya da düzenlenmiş olsa da ilgili fotoğrafları tespit edebileceğini belirtti. Şirket ayrıca, sistemin çok büyük bir başarı oranıyla görselleri tespit edebildiğini, yanlış işaretleme durumunun yılda 1 trilyonda 1 olduğunu belirtti.

Görsel: hothardware.com

İlgili İçerikler

Yelp Sahte Yorum Sebebiyle 550 Kullanıcısının Hesabını Kapattı

Zehra Öney

Dolandırıcı Mac Uygulamaları, Kullanıcıları Abonelik Ücreti Ödemeye Zorluyor

Zehra Öney

Microsoft’un 3 Aylık Geliri 25,7 Milyar Dolara Ulaştı

Zehra Öney