Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik Sosyal Medya Sosyal Yaşam

WhatsApp, Sohbet Yedeklerini de Uçtan Uca Şifreleyecek

WhatsApp, Sohbet Yedeklerini de Uçtan Uca Şifreleyecek

WhatsApp artık sohbet yedeklerini de uçtan uca şifreleyecek.

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp, 2016 yılından bu yana gönderilen ve alınan mesajları uçtan uca şifreliyordu, yani gönderilen ve alınan mesajları WhatsApp’ın çalışanları da dahil olmak üzere kimse göremiyordu. Devletler ya da yasal birimlerden gelebilecek herhangi bir inceleme talebi, mesajlar şifrelendiği için reddediliyordu.

Bununla birlikte kullanıcıların sohbet yedekleri iCloud ya da Google Drive’a aktarılırken herhangi bir şifreleme yapılmıyordu. Yani dosyalar iCloud ya da Google Drive’ın sunucularında okunabilir durumdaydı.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, WhatsApp, yaptığı yeni açıklamayla artık kullanıcıların sohbet yedeklerinin de şifreleneceğini duyurdu.

Bir süredir test edilen özellik artık tüm kullanıcılar için aktif olacak ve birkaç hafta içerisinde tüm kullanıcıların erişimine sunulacak. Bu sayede, kullanıcılar, yedekleme öncesinde sohbet yedeklerinin şifrelenip şifrelenmeyeceğini seçebilecekler ve seçimleri doğrultusunda sohbet yedekleri, ilgili sunuculara aktarılacak.

Görsel: engineering.fb.com

İlgili İçerikler

Microsoft Windows Phone Store’dan Snapchat’in Üçüncü Parti Uygulamalarını Kaldırdı

Zehra Öney

PayPal Bitcoin Alım Satımını Uygulama İçinden Yapma Konusunda Çalışıyor

Zehra Öney

Instagram, Saldırgan Direkt Mesajları Filtrelemeyi Sağlayan Yeni Araçlarını Kullanıma Sunuyor

Zehra Öney