Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Moskova Metrosunda Yüz Tanıma Teknolojisiyle Ödeme Yapmak Mümkün

Moskova Metrosunda Yüz Tanıma Teknolojisiyle Ödeme Yapmak Mümkün

Moskova Metrosunda hayata geçirilen yüz tanıma teknolojisiyle ödeme uygulaması, çeşitli endişeleri de beraberinde getirdi.

Yüz tanımanın da içerisinde yer aldığı biyometrik veriye dayanan işlemler çeşitli güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor. Cep telefonlarında, parmak izi ya da yüz tanıma ile ilgili veriler, telefonda özel bir çipte tutuluyor ve asla paylaşılmıyor. Bunun yanı sıra, pek çok ülkede yüz tanıma teknolojisi kullanılıyor. Örneğin, Çin’de yüz tanıma teknolojisi suçluların yakalanmasında dahi kullanılıyor, bununla birlikte gizlilik endişeleri de uzun süredir ülkede tartışılıyor.

Yüz tanımayla ilgili önemli bir adım da Moskova’dan geldi. The Verge tarafından yayınlanan habere göre, artık Moskova Metrosunda kullanıcılar yüz tanıma ile ödeme yapabilecekler. Face Pay olarak adlandırılan bu yeni ödeme sistemini kullanabilmek için kullanıcıların Moskova Metrosunun uygulamasına girerek fotoğraflarını yüklemeleri, metro kartlarını ve banka kartlarını sistemde tanımlamaları gerekiyor. Bunlar tamamlandıktan sonra kullanıcılar Moskova Metrosundaki 240 istasyonda ödeme yapabilecekler. Bunun için kullanıcıların sadece turnikelerdeki kameralara bakmaları gerekiyor.

Sistem duyurulduktan sonra eleştirileri de beraberinde getirdi. Siz yüz tanıma sistemiyle ödeme yapmak ister misiniz?

Görsel: bloomberg.com

İlgili İçerikler

Organik Web Aramalarının Yüzde 42’si Mobil’den Geliyor

Zehra Öney

Apple Pay 2016’da Çin’de Kullanıma Sunulacak

Zehra Öney

Kendinizi Depresif mi Hissediyorsunuz? Chatbot’lar Sizi Dinliyor

Zehra Öney