Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Apple, Hollanda’da Üçüncü Parti Ödeme Yöntemi Kullanmaya İzin Verecek

Apple, Hollanda’da Üçüncü Parti Ödeme Yöntemi Kullanmaya İzin Verecek

Apple, Hollanda’da arkadaşlık uygulamalarının üçüncü parti ödeme yöntemi kullanmalarına izin verecek.

Apple’ın son yıllardan giderek artan bir şekilde eleştirilen App Store ödemelerinden aldığı %30’luk pay konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Şirketin, ABD’de Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ile yaşadığı komisyon sorunu mahkemelik olmuştu. Benzer bir gelişme de Hollanda’da meydana geldi.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Apple, Hollanda’da alınan karar gereğince, arkadaşlık uygulamalarının üçüncü parti bir ödeme yöntemi kullanmalarına izin verecek. Uygulama geliştiriciler, kullanıcıları, ödeme işlemleri için bir web sitesine yönlendirebilecek ya da bu adımı uygulama içine entegre edebilecekler. Bununla birlikte, bu iki yöntemden birini kullanan uygulamaların iade işlemleri ve ödeme sorunlarıyla ilgili konularda, Apple, kullanıcılara hiçbir yardım sunmayacak.

Ancak bu sistem, pek kolay uygulanacak gibi görünmüyor; çünkü uygulama geliştiricilerin bu özelliği kullanabilmeleri için, uygulamalarının sadece Hollanda’da kullanılabileceği ayrı bir uygulama oluşturmaları gerekiyor. Apple ise belirli bir komisyon almaya devam edecek ancak şirket, “daha fazla bilgi”nin daha sonra açıklanacağını duyurdu.

Apple, kararı temyize götürdü.

Görsel: 9to5mac.com

İlgili İçerikler

Google Play’de 172 Zararlı Uygulama 335 Milyondan Fazla Kez Yüklendi

Zehra Öney

Facebook 360 Derece Videoları Desteklemeye Başladı

Zehra Öney

Mobil Ödemeler, Kredi Kartı ile Yapılan Ödemeleri Geçecek

Zehra Öney