Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Apple, Hollanda’da Üçüncü Parti Ödeme Yöntemi Kullanmaya İzin Verecek

Apple, Hollanda’da Üçüncü Parti Ödeme Yöntemi Kullanmaya İzin Verecek

Apple, Hollanda’da arkadaşlık uygulamalarının üçüncü parti ödeme yöntemi kullanmalarına izin verecek.

Apple’ın son yıllardan giderek artan bir şekilde eleştirilen App Store ödemelerinden aldığı %30’luk pay konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Şirketin, ABD’de Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ile yaşadığı komisyon sorunu mahkemelik olmuştu. Benzer bir gelişme de Hollanda’da meydana geldi.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Apple, Hollanda’da alınan karar gereğince, arkadaşlık uygulamalarının üçüncü parti bir ödeme yöntemi kullanmalarına izin verecek. Uygulama geliştiriciler, kullanıcıları, ödeme işlemleri için bir web sitesine yönlendirebilecek ya da bu adımı uygulama içine entegre edebilecekler. Bununla birlikte, bu iki yöntemden birini kullanan uygulamaların iade işlemleri ve ödeme sorunlarıyla ilgili konularda, Apple, kullanıcılara hiçbir yardım sunmayacak.

Ancak bu sistem, pek kolay uygulanacak gibi görünmüyor; çünkü uygulama geliştiricilerin bu özelliği kullanabilmeleri için, uygulamalarının sadece Hollanda’da kullanılabileceği ayrı bir uygulama oluşturmaları gerekiyor. Apple ise belirli bir komisyon almaya devam edecek ancak şirket, “daha fazla bilgi”nin daha sonra açıklanacağını duyurdu.

Apple, kararı temyize götürdü.

Görsel: 9to5mac.com

İlgili İçerikler

Facebook Kendi İşletim Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney

Huawei’nin Katlanır Mate X Telefonu 15 Kasım’da Satışa Çıkıyor

Zehra Öney

Apple, Mali Takvimine Göre 2020 İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Zehra Öney