Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Rusya, Instagram’ı da Yasaklıyor

Rusya, Instagram’ı da Yasaklıyor

Rusya, dünyanın en çok kullanılan fotoğraf ve video paylaşım uygulamalarından Instagram’ı yarın yasaklayacak.

Rusya ve Ukrayna arasında yükselen gerilim, ülkenin ciddi kararlar almasına sebep oluyor. Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf ve video paylaşım uygulamalarından Instagram, Rusya tarafından yasaklanacak.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, geçtiğimiz hafta Facebook’u, Rus medyasına yönelik ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle yasaklayan Rusya, benzer bir kararı Instagram için de aldı.

Rus İletişim Ajansı Roskomnadzor, Instagram ve Facebook’un da bağlı olduğu Meta’nın, moderatörlerine verdiği direktif sebebiyle bu kararın alındığını belirtti. Meta, moderatörlerine, “Ukrayna dahil belirlenen bazı ülkelerdeki kullanıcıların Rus askerlerine yönelik şiddet çağrıları içeren gönderilerin yayında kalmasına izin vermeleri” yönünde karar almıştı. Bu sebeple de Instagram’ın erişimi Pazartesi günü (yarın) Rusya tarafından yasaklanacak.

Instagram’ın Baş Yöneticisi Adam Mosseri, paylaştığı tweet’te, “Bu karar, Rusya’daki 80 milyon kişinin birbirleriyle ve Rusya’da bulunan kullanıcıların yaklaşık %80’inin, kendi ülkeleri dışında yabancı bir Instagram hesabını takip ettiği halde dünyayla olan bağlantısını kesecek. Bu yanlış.” dedi.

Görsel: news9live.com

İlgili İçerikler

Facebook Üzerinden Yemek Siparişi Vermek Artık ABD’de Mümkün

Zehra Öney

Amerika Ordusu TikTok Uygulamasını Yasakladı

Zehra Öney

Spotify, Frankenstein ve Diğer Klasik Edebiyat Eserleriyle Sesli Kitapları Test Ediyor

Zehra Öney