Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Android’in Yeni İşletim Sisteminin İsmi Belli Oldu

Cupcake

Donut

Eclair

Froyo

Gingerbread

Honeycomb

Ice Cream Sandwich

Jelly Bean

KitKat

Lollipop

Hayır, bir tatlı dükkanında değiliz, bunlar Google’ın 1.5 sürümünden itibaren şimdiye kadar Android versiyonlarına verdiği isimler.

Google, Mountain View kampüsüne yerleştirdiği Marshmallow heykeli ile yeni işletim sisteminin ismini resmi olarak açıladı. Marshmallow’un geliştirici ön izlemesi de dün açıklandı. Şimdiye kadar M kod adı ile isimlendirilen Marshmallow’un yeni özellikleri ise şunlar:

Android Pay geliştirilmiş olarak kullanıcılara sunulacak. Apple Pay ve Samsung Pay’e karşı geliştirmeler yapan Google, Android Kitkat ve daha üstü işletim sistemi kullanıcılarına NFC ile ödeme yapma olanağı sunacak. Google, bunu yaparken sanal hesap numaraları oluşturacak ve bu sayede gerçek hesap bilgileri mağazalar ile paylaşılmayacak. Sadece Amerika’daki 700.000 mağazada kullanılabilecek olan sistemle Google, mobil ödeme alanında elini güçlendirmek istiyor.

Google Now ise “OK Google” komutu ile hayatımıza dahil olan bir sanal asistan. Geliştirilen ve içerik bazlı öneriler yapmaya başlayacak olan Google Now ile, örneğin bir YouTube videosu izlerken ya da kısa mesaj yazışmaları sırasında bilgi sunacak.

Android Marshmallow ile gelmesi beklenen bir diğer geliştirme ise, parmak izi kullanımının standardize edilmesi olacak. Android Pay ile birlikte ödeme işlemlerinde parmak izi kullanılabilecek.

Google’ın yeni işletim sisteminin Eylül ayında tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

 

İlgili İçerikler

İkinci Çeyrekte Reklam Harcamaları Arttı

Zehra Öney

Blippar Türkiye’nin Yeni CEO’su | Para

Zehra Öney

Hindistan Artık ABD’den Daha Büyük Bir Akıllı Telefon Pazarı

Zehra Öney

Yorum yapın