Zehra Öney
Sosyal Medya

Pinterest’in Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı 100 Milyonu Geçti

Mart 2010’da kullanıma sunulan ve diğer sosyal mecralara oranla, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu daha farklı bir kullanıcı kitlesi yaratan Pinterest, kullanıcı sayılarını açıkladı.

Aylık 100 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Pinterest’in 100 milyon kullanıcının 45 milyonu ise Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor. Piyasa değerlemesi 11 milyar dolara ulaşan Pinterest’e ayda 1.5 milyar pin ekleniyor.

Pinterest’in bir başka önemli özelliği ise, 100 milyon aktif kullanıcısının içeriklerle girdiği etkileşim oranı. Şirketin Kurucu Ortağı Evan Sharp, kullanıcıların %70’ten fazlasının aktif olarak içeriklerle etkileşime girdiğini belirtiyor. Evan Sharp, bu noktada Instagram ile Pinterest’in karşılaştırmasını da “Instagram sosyal ağlara daha fazla benziyor. Pinterest ise daha çok bir arama motoru.” Sözleriyle özetliyor.

Pinterest’in sosyal medya olarak sınıflandırılmasıyla ilgili düşünceler aslında yeni değil: Bu yılın başlarında şirketin kurucu ortaklarından Ben Silbermann Pinterest’i “fikirler kataloğu” olarak tanımlamıştı.

Şubat 2015’teki aylık aktif kullanıcı sayısı 70 milyon olan ve o zamana kadar 30 milyardan fazla pin’in eklendiği sitenin 7 ay sonrasında aylık aktif kullanıcı sayısını 100 milyona çıkarması ise büyük başarı.

 

İlgili İçerikler

Genç Kullanıcılar Facebook’tan Uzaklaşmaya Devam Ediyor

Zehra Öney

LinkedIn 2015’in İlk Çeyreğinde 638 Milyon Dolar Gelir Elde Etti

Zehra Öney

Facebook, Profil Sayfaları İçin Yeni Değişikliklerini Duyurdu

Zehra Öney

Yorum yapın