Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Facebook iOS ve Samsung Gear VR’a 360 Derece Video Desteği Sunmaya Başladı

360 derecelik videolar, son dönemin öne çıkan trendlerinden sadece biri. Artan video tüketimi ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak Facebook da bu konuda boş durmamış ve ilk olarak Android uygulamasına 360 derece video desteğini geçtiğimiz Eylül ayında eklemişti.

Facebook’un bu alandaki çalışmaları devam ediyor ve şirket, güncellediği iOS uygulamasında da 360 derece video izleme olanağı sunmaya başladı. Ek olarak Samsung Gear VR başlık sahipleri de Facebook’taki 360 derecelik videoları başlıkları aracılığıyla izleyebiliyor olacaklar.

Facebook, 360 derece videoların etkileşimi artıracağını belirtiyor ve bu konuda markaların da yakın zamanda 360 derecelik videolar paylaşmasını öngörüyor. Bununla birlikte, yeni bir teknoloji olduğu için markalar tarafında büyük bir hareketlilik olmasa da, kullanıcı tarafında içerikler üretilmeye başlandı bile.

360 derece video çekmek için özel kameralar kullanılıyor; son kullanıcıya yönelik olarak pazarda Theta, Giroptic, IC Real Tech gibi firmaların ürettiği çözümler mevcut. Dünyayı yakın zamanda etkisi altına alması beklenen 360 derece videoların pazarlamaya nasıl bir etkisi olacağını ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

İlgili İçerikler

Adobe Flash Player Resmi Olarak Sonlandırıldı

Zehra Öney

3D Touch Artık Facebook Uygulaması İçinde de Kullanılabilecek

Zehra Öney

Netflix, Uygulamasına İlk Mobil Oyunları Sadece Polonya’da Test Amacıyla Ekledi

Zehra Öney

Yorum yapın