Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Viber da Uçtan Uca Şifrelemeye Geçti

Anlık mesajlaşma uygulamalarında uçtan uca şifreleme uzun sayılabilecek bir süredir Telegram gibi uygulamalarda kullanılsa da, popülerleşmesi WhatsApp ile birlikte oldu. WhatsApp’ın geçtiğimiz haftalarda duyurduğu uçtan uca şifreleme özelliği ile, artık uygulama üzerinden gönderilen mesajlara WhatsApp’ın kendisi de dahil olmak üzere herhangi bir üçüncü partinin ulaşması imkansız hale geldi. 1 milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp’ın bu hamlesi, diğer uygulamaları da harekete geçirdi.

İsrail’de 2010 yılında kurulan ve 2014 yılında Rakuten’e satılan anlık mesajlaşma uygulaması Viber da uçtan uca şifreleme özelliğini tanıttı. 30 ayrı dilde hizmet veren ve 711 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Viber’da artık, kullanıcıların bire-bir  ve grup yazışmaları uçtan uca şifrelemeye sahip olacak.

Viber’ın şifrelemesi sadece Android ve iOS uygulamasını değil, platformun hizmet verdiği tüm platformlarda aktif halde olacak. Kullanıcıların uçtan uca şifreleme özelliğinden yararlanabilmeleri için uygulamalarını güncellemeleri ve QR kod ile şifrelemeyi aktif hale getirmeleri gerekiyor.

İlgili İçerikler

Apple YouMi’nin Yazılım Geliştirme Kitini Kullanan Yüzlerce Uygulamayı App Store’dan Kaldırdı

Zehra Öney

MMA Türkiye Olarak Mobil Pazarlama ve Mobil Reklam Sektörlerini Değerlendirdik

Zehra Öney

Telegram; Bilgisayar ve Telefon Uygulamalarına Görüntülü Grup Aramalarını Ekledi

Zehra Öney

Yorum yapın