Zehra Öney
Genel

Apple, Uber’in Rakibi Çinli Didi Chuxing’e Yatırım Yaptı

Uber’in ortaya çıkmasıyla dünyada yeni bir sektör oluştu: Artık insanlar, standart ticari taksiler yerine özel araçlar çağırarak yolculuk yapabiliyorlar. Türkiye’de de faaliyet gösteren Uber’in, BiTaksi gibi rakipleri de var.
Çin ise, büyük nüfusu ve gelişen ekonomisiyle dünyanın en büyük ekonomik pazarlarından biri ve orada faaliyet gösteren Didi Chuxing, özel yolculuk servislerinde pazar lideri konumunda. Pazarın %87’sini elinde bulunduran Didi Chuxing, geçtiğimiz aylarda Amerikalı yolculuk servisi Lyft ile bir anlaşma yapacağını duyurmuştu: http://www.zehraoney.com/2015/09/20/en-buyuk-iki-rakibi-ubera-karsi-is-birligi-yapacagini-duyurdu/
Uber ise geçtiğimiz sene Çin’de faaliyet göstermeye başlamış ve kısa sürede Uber’in en çok kullanıldığı üç şehir Guangzhou, Hangzhou ve Chengdu olmuştu (üç şehir de Çin’de bulunuyor).
Çin yolcu taşımacılığı açısından bu sebeple çok büyük bir öneme sahip. Didi Chuxing’in açıkladığı veriye göre, Çin’de Didi ile her gün 11 milyondan fazla yolculuk yapılıyor.
Çin’de oldukça rekabetçi bir boyut kazanan yolculuk servisi sektöründe bugün yeni bir haber tüm gündemi değiştirdi. Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple, Didi Chuxing’e 1 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı. Apple’ın CEO’su Tim Cook, yatırımla ilgili “Çin pazarındaki segmentler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı da içeren birkaç stratejik sebeple yatırım yapıyoruz. Ayrıca yatırımımızın güçlü bir geri dönüş getireceğine inanıyoruz.” dedi.

İlgili İçerikler

Facebook’un Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolara Ulaştı

Zehra Öney

Oracle İki Yeni Şirket Satın Aldı

Zehra Öney

Microsoft Üç Ayda 22,6 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

Zehra Öney

Yorum yapın