Zehra Öney
Genel Mobil ve Dijital Teknolojiler

Dijital Reklam Gelirleri 2020’ye Kadar 285 Milyar Dolara Ulaşacak

Juniper Research’ün tahminine göre, 2020 yılına kadar dijital reklam gelirleri iki katına çıkarak 285 milyar dolara ulaşacak.

Her geçen gün büyüyen dijital dünyada internet kullanım oranı arttıkça reklam geliri de artmaya devam ediyor. Konuyla ilgili en son araştırma ise Juniper Research’ten geldi.

“Worldwide Digital Advertising: 2016 – 2020” çalışmasını yayınlayan Juniper’ın tahminine göre, 2020 yılına kadar dijital reklam gelirleri iki katına çıkarak 285 milyar dolara ulaşacak.

Bununla birlikte, sektörde giderek daha fazla konuşulmaya başlanan reklam engelleme (ad blocking) sektöre zarar vermeye devam edecek. Juniper, reklam engellemenin yayıncılara 27 milyar dolarlık bir zarar tablosu çıkaracağını öngörüyor.

Araştırmanın başka bir ilginç noktası ise şu: Reklam engelleme servislerini daha çok 18 – 29 yaş aralığındaki Milenyum Kuşağı kullanıyor. Bununla birlikte kadın kullanıcılar, reklam engelleme servislerini kullanmaya daha yatkınlar.

2016 yılı beklentileri ise, reklam engelleme yazılımlarına rağmen artışa işaret ediyor. Özellikle mobil ve giyilebilir cihazlardaki reklam harcamaları sebebiyle, bu yıl, toplamda 160 milyar dolarlık bir reklam geliri bekleniyor.

 

İlgili İçerikler

Mobil Reklamların Performansı Artmaya Devam Ediyor

Zehra Öney

ABD’de 3. Çeyrekte Markalar Dijital Reklamlara Ne Kadar Harcadı?

Zehra Öney

Apple Yeni MacBook’larını Tanıttı

Zehra Öney

Yorum yapın