Zehra Öney
Genel

Apple Tidal’ı Satın Almak için Görüşüyor

Müzik sektöründe Spotify’ın öncülüğünde büyük bir dönüşüm gerçekleşiyor. Kullanıcılar artık albüm almak yerine milyonlarca şarkıyı dinleyebilecekleri müzik uygulamalarına aylık ücret ödemeyi tercih ediyorlar.

Bununla birlikte Apple da geçtiğimiz sene Apple Music servisini kullanıma sunmuş ve aradan geçen 1 yıllık sürede 15 milyon ücretli üye sayısına ulaşmıştı. Spotify’ın ise günümüzde 30 milyondan fazla ücretli üyesi ve 100 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Ancak, son kullanıcı her zaman tüm popüler albümlere ulaşamıyor. Örneğin ünlü Amerikalı rapçi Drake’nin son albümü sadece Apple Music üzerinden dinlenebilirken, Beyonce’nin son albümü sadece Tidal üzerinden dinlenebiliyor. Taylor Swift’in son albümü Spotify’da bulunmazken Adele’in olay yaratan 25 albümünün sadece 3 şarkısı müzik uygulamalarında bulunuyor.

Şarkıcıların tutumu bu noktada önem kazanıyor. Mart 2015’te yüksek kalite müzik uygulaması Tidal’ı satın alan Jay-Z, sektördeki gücünden de faydalanarak pek çok ünlü isimle ayrıcalıklı anlaşmalar yapmıştı. Eşi Beyonce albümünü ilk olarak Tidal’dan yayınladı, Kanye West’in albümü haftalarca sadece Tidal üzerinden erişime açıktı.

The Wall Street Journal ise konuyla ilgili son derece ilginç bir haber yayınladı: Habere göre, Apple Tidal ile satın alım görüşmeleri yapıyor. Anlaşma her ne kadar sonuçlanmamış olsa da Apple’ın satın alım ile birlikte elini ayrıcalıklı içerikler ve üye sayısı anlamında güçlendireceği aşikar. Spotify ile Apple Music’in rekabetinden kim galip ayrılacak hep birlikte göreceğiz.

İlgili İçerikler

Prime Day Sayesinde Jeff Bezos’un Serveti 150 Milyar Dolara Ulaştı

Zehra Öney

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un Geliri Açıklandı; Tim Cook, 2021’de Ne Kadar Kazandı?

Zehra Öney

Alibaba Yeni CEO’su ile Globalleşmeye Daha Fazla Ağırlık Verecek

Zehra Öney

Yorum yapın