Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Mobil ve Dijital Teknolojiler

Pokemon Go’nun ABD’deki Günlük Gelirinin 1,6 Milyon Dolar Olduğu Tahmin Ediliyor

6 gün önce piyasaya çıkmasına rağmen tüm dünyada büyük bir fenomene dönüşen artırılmış gerçeklik oyunu Pokemon Go, henüz tüm dünyada yayınlanmasa da daha çok gündemi meşgul edeceğe benziyor.

Oyunun geliştiricisi Niantic tarafından resmi bir veri açıklanmasa da, uygulama analiz firması SensorTower, oyunun indirilme ve gelirleri konusunda modelleme yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki App Store ve Google Play mağazalarından tahmini indirme sayısının 7.5 milyon olduğu açıklandı. Bu da, oyunun günde 1 milyondan fazla kez indirildiği anlamına geliyor.

Peki ya oyunun elde ettiği günlük gelir? SensorTower’ın bu konudaki tahmini ise, sadece App Store’u kapsıyor: Şirketin analizine göre, Pokemon Go, günde 1.6 milyon dolar gelir elde ediyor.

Pokemon Go ile ilgili veriler bununla da sınırlı değil, SimilarWeb’in araştırmasına göre, kullanıcılar günde ortalama 43 dakika 23 saniye Pokemon Go oynuyorlar. Bu süre ise, Snapchat’te geçirilen sürenin neredeyse 2, Instagram’da geçirilen sürenin ise neredeyse 1.5 katı.

Oyunun finansal olarak Nintendo hisselerine olumlu katkı yaptığını söylemeliyiz: Yayınlandıktan iki gün sonra, Nintendo’nun pazar değeri, hisselerindeki yükselişe paralel olarak  7.5 milyar dolar arttı.

İlgili İçerikler

Photoshop’un Ücretsiz Versiyonu iOS’e Geliyor

Zehra Öney

Rakamlarla Chatbot Ekonomisi

Zehra Öney

Amazon’un Oyun Platformu Luna Bu Ayın Sonlarında Tüm Prime Üyelerine Açılıyor

Zehra Öney

Yorum yapın