Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Giyilebilir Teknoloji 2026’da 150 Milyar Dolarlık Bir Pazar Oluşturacak

2026 yılında akıllı saatler, fitness bileklikleri, gözlükler, giysiler, medikal cihazlar, kulaklıklar, işitme cihazları gibi çok çeşitli ürünler kullanacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmelere paralel olarak giyilebilir cihazlara olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. 2016 yılında 30 milyar dolarlık bir pazar oluşturması beklenen giyilebilir cihazların yakın gelecekte hem daha fazla çeşide hem de daha büyük bir pazara sahip olması bekleniyor.

Akıllı saat pazarında özellikle son 2 yıldır büyük bir hareketlilik var. Apple, Samsung, Motorola gibi firmaların yanı sıra, klasik saat üreticilerinin de adım attığı akıllı saat pazarı büyümenin en önemli itici güçlerinden biri olacak.

Özellikle FitBit’in en çok satışı gerçekleştirdiği fitness bilekleri ve diğer cihazlar ise pazardaki popülerliklerini her geçen gün artırıyor.

IDTechEx’in yayınladığı “Wearable Technology 2016-2026–Markets, Players and 10-Year Forecasts” Raporunda giyilebilir cihazların 2018 yılında 40 milyar dolarlık, 2023 yılında 100 milyar dolarlık, 2026 yılına kadar ise 150 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Şirketin tahminine göre, 2026 yılında akıllı saatler, fitness bileklikleri, akıllı gözlükler, giysiler, medikal cihazlar, kulaklıklar, işitme cihazları gibi çok çeşitli segmentlerde ürünler kullanıyor olacağız. Cihazları ise başımızda, kulaklarımızda, gözlerimizde, gövdemizde, bilek ve kollarımızda, bacak ve ayaklarımızda, vücudumuza yerleştirilebilir olarak kullanabileceğiz.

Rapora ulaşmak için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Facebook Messenger ve WhatsApp Mesajları Her İki Uygulamada da Okunabilecek

Zehra Öney

Facebook Instant Articles 2 Milyon E-Posta Üyeliğine Ulaştı

Zehra Öney

Mobil Uygulama İndirme Sayısı Kasım’da Rekor Kırdı

Zehra Öney

Yorum yapın