Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Basında Blippar Gazete - Dergi Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

IT’de Kadın Gücü! | CIO

IT’de Kadın Gücü! | CIO

Kadınlar kendilerini öne çıkaracak adımlar atarsa, teknolojideki erkek egemen durum son bulacaktır!

İstanbul Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi aldıktan sonra 10 yıl boyunca turizm sektöründe çalışan Blippar Türkiye CEO’su Zehra Öney, sonrasında telekomünikasyon, mobil ve dijital alanlarda profesyonel yönetici olarak kariyerine devam ediyor. Birçok önemli şirketin yönetici kadrosunda yer aldıktan sonra 2011 yılında Blippar uygulaması ile tanışan Öney, “Uzun süren görüşmeler sonucunda 2012 yılında Blippar uygulamasını daha henüz 1 yaşında iken ve ABD pazarına daha yeni girmiş iken Türkiye’ye getirdim ve Türk tüketicisi ile tanıştırdım. Sonrasında geçen 1,5 yılda 16’dan fazla marka ve yayıncı ile çok değerli projeler yaptık” diyor. 2014 yılının Kasım ayında ise Blippar Türkiye’yi kurduklarını anlatan Zehra Öney, sonraki süreci şöyle anlatıyor: “Blippar’ın Türkiye’ye yatırım yaparak ofis açmasını sağladım ve ben de Blippar Türkiye Kurucu CEO’su ve ortağı olarak atandım. Şu anda Türkiye’de 2 milyona yaklaşan bir kullanıcı sayımız var. Şu anda hâlâ Blippar teknolojisini tanıştırmaya devam ediyoruz.”

“Kadınların adından daha çok söz ettirmeye ihtiyacı var”

Mobil dünyaya ve teknolojiye daima meraklı olduğunu ifade eden Zehra Öney, “Bu konuda hep çok okudum ve araştırdım. Teknoloji anlamındaki tüm yenilikleri takip ettim ve alt yapılarını öğrendim. Aynı zamanda da iyi bir kullanıcıydım. Yeni gelen teknolojileri araştırdım, günlük hayatıma uyguladım” diye konuşuyor.

IT sektöründeki erkek egemen anlayışın lokal kültürden kaynaklandığını söyleyen Öney, şöyle konuşuyor: “Dijital dönüşümün getirdiği fırsatlarla birlikte insanlar teknolojiyle iç içe girmiş durumda. İnsanların bu alandaki cesareti arttı. Eskiye nazaran teknoloji alanındaki kadın sayısı arttı. Ancak yeterli olmadığı kabul edilmeli. Kadınların adından daha çok söz ettirmeye ihtiyacı var. Dünyayı değiştirecek yeniliklerde hep erkekler egemen… Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey gibi! Önde duran kadın sayısı çok az… Kadınlar da bu tür adımlar atarsa teknolojideki erkek egemen durumunun son bulacağına ve kadınların attıkları adımlarla dünyayı değiştirebileceğine inanıyorum. Teknoloji şirketlerinin HR bölümlerinin kadın adaylara daha çok güven duyması da şart.”

“Alıştığımız kalıplardan çıkarak ezber bozmalıyız”

Teknolojide kariyer için ilk şartın iyi bir eğitim olduğunu vurgulayan Zehra Öney, iyi bir kariyer sahibi olmak isteyenlerin; araştırmacı olmasının, çok yönlü bakmasının ve teknoloji odaklı değil de geniş perspektifte birçok alana meraklı olmasının gerekliliğinin altını çiziyor. Öney, “Genç insanlar, kendilerini geliştirmek için düşüncelerini açık tutmalılar. Benim fikrime göre yaratıcılık doğuştan gelen bir şey değil sonradan araştırmalarımız ve gördüklerimizin sonucu olarak ortaya çıkar. Çok şey görmek, incelemek, araştırmak ve okumak gerekiyor. Tabii en önemli gereklilik de cesaret ve özgüven. Alıştığımız kalıplardan çıkarak ezber bozmalıyız” diyor.

IT’de Kadın Gücü! | CIO

IT’de Kadın Gücü! | CIO

Kaynak: CIO

İlgili İçerikler

Bir Ada Farelerce İstila Edilirse Ne Olur? Drone’lar Yardım Eder

Zehra Öney

Plak Satışları CD Satışlarını Geçti

Zehra Öney

Apple Tüm Kullanıcı Yorumlarını Online Mağazasından Kaldırdı

Zehra Öney

Yorum yapın