Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Uber Çin’de En Büyük Rakibi Didi Chuxing ile Birleşiyor

Dünyanın en büyük yolculuk servislerinden Uber, 2014 yılından bu yana Çin’de faaliyet gösteriyor. Çin piyasasının en önemli yolculuk servisi ise Didi Chuxing. The Wall Street Journal’ın haberine göre Uber’ın Çin faaliyetleri Didi Chuxing ile birleşiyor.

Bunun sebebi ise, Uber’ın Çin’deki kaybı. Şimdiye dek Çin pazarı özelinde 2 milyar dolar kaybeden şirketin Didi Chuxing ile birleşmesi uzun süredir gündemdeydi.

Habere göre, Didi Chuxing, Uber’ın global iş modeline 1 milyar dolar yatırım yapacak. Uber China ve yatırımcıları (Baidu) yeni birleşmeyle ortaya çıkacak şirketten %20 oranında pay alacak.

Geçtiğimiz yıl, Didi Dache ve Didi Kuaidi’nin birleşmesi ile ortaya çıkan Didi Chuxing, böylece Çin pazarının en güçlü yolculuk servisi haline gelmişti. Son yatırım turunun ardından kasasında 7 milyar dolar nakit bulunan Didi Chuxing Uber birleşmesi ile birlikte, Çin pazarının en güçlü oyuncusu olma özelliğini daha da güçlendirmiş oldu.

Uber ise gelişmiş ülkelerde kar eden bir şirket iken, 2014’ten bu yana faaliyette olduğu Çin pazarında karlılığa ulaşamamıştı. Çin’deki birleşme ile Uber, global operasyonlarına odaklanabilecek.

İlgili İçerikler

Microsoft, Kullanıcıların Xbox Oyun Konsollarını Google Assistant ile Kontrol Etmelerini Sağlıyor

Zehra Öney

CHIP Online’da Blippar ve Artırılmış Gerçeklik’ten Konuştuk

Zehra Öney

LG, Telefon Üretimini Resmi Olarak Sonlandırdı

Zehra Öney

Yorum yapın