Zehra Öney
Genel

Google, Bulut Ticaret Platformu Orbitera’yı Satın Aldı

Bulut teknolojisi, uzun süredir iş dünyasının en önemli konularından biri: Özellikle pek çok şubede faaliyet gösteren ya da yerel/global çapta kullanıcılara hizmet veren şirketler için son derece hayati bir öneme sahip. Bu alandaki rekabet de gün geçtikçe artmaya başlıyor, aralarında Amazon, Microsoft, Salesforce gibi büyük şirketlerin yer aldığı teknoloji devleri, bulut teknolojisine yatırımlarını sürdürüyor.

Temmuz ayında Synergy Research, bulut teknolojisindeki Pazar payını paylaşmıştı: Rapora göre, 10 yıl önce kullanıma sunulan Amazon Web Services, pazarın %30’una hakim ve yıllık satışları da 10 milyar doların üzerinde. Amazon’un en yakın rakibi olan Microsoft, IBM ve Google’ın Pazar payı toplamı ise %22 dolayında.

Rekabette geride kalmamak için Google, bulut tabanlı yazılım alış ve satışları için geliştirilen Orbitera’yı satın aldığını duyurdu.

Anlaşma kapsamında Google’ın ne kadar ödediği açıklanmadı. Orbitera, bulut alanında dört alanda faaliyet gösteriyor: Paketleme ve ön tedarik hazırlığı, faturalama ve maliyet optimizasyonu, pazar ve katalog, testler ve lead yönetimi. Orbitera’nın müşterileri arasında Adobe, Oracle, NetApp, FlyData, IPC gibi şirketler de bulunuyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji Dünyasında Çalışan Kadınlara Tavsiyeler

Zehra Öney

Oracle İki Yeni Şirket Satın Aldı

Zehra Öney

Alphabet Üçüncü Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Zehra Öney

Yorum yapın