Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler

Alibaba Çin’deki Gelirlerinin Yüzde 75’ini Mobilden Elde Ediyor

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Alibaba, ikinci çeyrek gelirlerini açıkladı. Çin’deki ekonomik duraklamaya rağmen büyümesini sürdüren Alibaba, mobil alışverişin ulaştığı noktayı da gözler önüne serdi.

İkinci çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre %59 büyüme kaydeden Alibaba, 4,8 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin 3,5 milyar dolarını Çin pazarından elde ederken geri kalan 1,3 milyar doları faaliyette olduğu diğer ülkelerden elde etti.

Alibaba aynı zamanda mobil alışveriş açısından da önemli bir veri paylaştı: Şirketin Çin’de elde ettiği 3,5 milyar dolarlık gelirin %75’i yani 2,6 milyar doları mobil cihazlardan geldi. 2015 yılında bu oranın %55 olduğunu sizlerle paylaşmıştım:  Aradan geçen bir yıllık sürede Alibaba’nın alışverişlerinde mobilin bu denli güç kazanması, Çin’deki her 4 kullanıcıdan 3’ünün artık alışveriş için mobil cihazını tercih ediyor olması, Facebook’un reklam gelirlerinin %84’ünü mobil cihazların oluşturması, mobil teknolojinin sadece bu şirketler için değil, tüm dünya için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi.

İlgili İçerikler

ABD’deki Akıllı Telefon Kullanıcı Sayısı 191 Milyona Ulaştı

Zehra Öney

Fitbit ve Xiaomi En Çok Giyilebilir Teknoloji Cihazı Satan İki Firma

Zehra Öney

Samsung İkinci Çeyrekte Mobilden 2,76 Milyar Dolar Kar Elde Etti

Zehra Öney