Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Blippar Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları 5 Yıl İçinde 2 Milyar İndirilme Sayısına Ulaşacak

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları 5 Yıl İçinde 2 Milyar İndirilme Sayısına Ulaşacak

Artırılmış gerçeklik, son yılların en çok konuşulan ve yatırım yapılan sektörlerinin başında geliyor. Blippar ise bu sektörün liderleri arasında yer alıyor.

Blippar gibi artırılmış gerçeklik uygulamalarının yanı sıra, Pokemon Go gibi gerçek dünya lokasyonlarını artırılmış gerçeklik ile bütünleştiren oyunlar son derece popüler. Artırılmış gerçekliğin popülerliği ile ilgili son araştırmalardan biri de Juniper Research’ten geldi.

Rapora göre, bu yıl sonuna kadar Pokemon Go’nun 500 milyon, diğer artırılmış gerçeklik oyunlarının ise 17 milyon indirilme sayısına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki 5 yıllık yakın gelecekte ise, artırılmış gerçeklik uygulamalarının 2 milyar indirilmeye ulaşacağı raporda yer alıyor.

Uygulama indirilme sayısındaki artışla paralel olarak artırılmış gerçeklik uygulama pazarı da büyümesini sürdürecek. Rapora göre bu yıl 515 milyon dolarlık bir hacme ulaşan artırılmış gerçeklik uygulamaları, beş yıl içinde 5,7 milyar dolarlık bir pazar oluşturacak.

Siz hangi artırılmış gerçeklik uygulamalarını kullanıyorsunuz? Eğer henüz artırılmış gerçeklik ile tanışmadıysanız Blippar’ın iOS uygulamasını buradan, Android uygulamasını da buradan cep telefonunuza indirebilirsiniz.

İlgili İçerikler

İngilizlerin Mobil Tatil Alışkanlıkları Nasıl?

Zehra Öney

Microsoft, Nuance’ı Satın Aldı

Zehra Öney

Dijital Dönüşüm: Markalar ve Şirketler Neler Yapmalı?

Zehra Öney