Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Çin’in En Büyük Online Seyahat Şirketi Ctrip, Skyscanner’ı Satın Aldı

Çin’in En Büyük Online Seyahat Şirketi Ctrip, Skyscanner’ı Satın Aldı

Çin’de konaklama rezervasyonu, ulaşım, paket turlar ve şirket seyahatleri konusunda servis sunan Ctrip, Skyscanner’ı satın aldığını duyurdu.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte seyahat sektörü de her geçen gün dijitalleşiyor. Airbnb gibi oluşumların oteller için ciddi bir rakibe dönüştüğü seyahat sektöründe yeni bir satın alma daha gerçekleşti.

1999 yılında kurulan Ctrip, Çin’de konaklama rezervasyonu, ulaşım, paket turlar ve şirket seyahatleri konusunda servis sunuyor. 2003 yılında borsaya açılan Ctrip’in 2014 yılındaki geliri 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Toplam 30.000 çalışanı bulunan Ctrip, Skyscanner’ı aldığını duyurdu.

1,75 milyar dolara Ctrip tarafından satın alınan Skyscanner, 2001 yılında İskoçya’da kuruldu. Şirketin kuruluş hikayesi ise bir Excel tablosu ile başlıyor. Kayak merkezlerine ucuz bilet bulmakta zorlanan IT sektöründen 3 arkadaşın bir araya gelerek kurduğu Skyscanner şimdiye dek pek çok yatırım alarak günden güne büyümesini sürdürdü.

Büyük kısmı nakit olarak ödenecek anlaşma ile Ctrip dünyaya açılma konusundaki adımlarını hızlandırıyor: Hindistan’da faaliyet gösteren MakeMyTrip’i bu yılın başında 180 milyon dolara satın alan Ctrip, China Eastern Airlines’a da 463 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

İlgili İçerikler

Windows 10 400 Milyon Cihazda Kullanılıyor

Zehra Öney

Amazon’dan Yeni e-Kitap Okuyucusu: Kindle Oasis

Zehra Öney

Facebook Giphy’yi Satın Alıyor

Zehra Öney