Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler

Black Friday’deki Online Satış Tutarı Ne Kadar Oldu?

Black Friday’deki Online Satış Tutarı Ne Kadar Oldu?

Pek çok markanın çok büyük indirim kampanyaları düzenlediği Black Friday’de bu yıl da yeni bir rekor kırıldı: İlk kez 3 milyar dolar eşiği aşıldı.

Avrupa ve Amerika’da yıllardır en önemli indirim günlerinden biri olan Black Friday, ülkemizde de son yıllarda giderek popüler hale geliyor. Pek çok markanın çok büyük indirim kampanyaları düzenlediği Black Friday’de bu yıl da yeni bir rekor kırıldı.

Adobe’nin e-ticaret işlemlerini takip ettiği verilerini yayınladığı rapora göre, Black Friday’de ilk kez 3 milyar dolar eşiği aşıldı.

Bu yılki Black Friday’de gerçekleşen işlem tutarı, geçen yıla göre %21,6 oranında artış göstererek 3,34 milyar dolara ulaştı. Bu tutarın 1,2 milyar doları ise mobil cihazlardan geldi. Mobil alışverişlerin oranı geçen yıla göre %33 oranında artış gösterdi.

Batı dünyasında Şükran Günü ile başlayan, Black Friday ve Cyber Monday ile devam eden tatil sezonu, özellikle indirim ve alışverişler ile perakende ve e-ticaret sektörü için son derece önemli. Amazon, Walmart, Target ve eBay, Şükran Günü’ndeki alışveriş işlemlerinde mobil kullanım oranında artış olduğunu belirtmişlerdi. Bu açıdan Walmart, Şükran Günü’ndeki trafiğin %70’inden fazlasının mobil cihazlardan geldiğini belirtmişti.

Black Friday’de ise mobil cihazların kullanım oranı, bilgisayar kullanımını geçti. Adobe’ye göre, işlemlerin %56’sı mobil cihazlardan gerçekleşirken, bu oranın %47’sini cep telefonları, %9’unu ise tabletler oluşturdu.

İlgili İçerikler

Yazılım Gelirlerini Artırmaya Başlayan BlackBerry, Telefon Donanımı Üretmeyecek

Zehra Öney

Toshiba, Bilgisayar Piyasasından Çekiliyor

Zehra Öney

YouTube Alışveriş Yapmaya Yönlendiren Reklamlarını Duyurdu

Zehra Öney