Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler

Foxconn Neredeyse Tüm Çalışanlarını Robotlar ile Değiştirecek

Foxconn Neredeyse Tüm Çalışanlarını Robotlar ile Değiştirecek

Dünyanın en büyük elektronik üreticisi Foxconn, neredeyse tüm üretim sürecinde otomasyona geçerek robotlarla çalışacak.

1974 yılında kurulan Foxconn, günümüzün en büyük elektronik üreticisi konumunda. Apple, Nokia, Sony, Microsoft Xbox, Amazon, Nintendo gibi şirketler ve ürünler için üretim yapan Foxconn, kimi zaman çok yoğun eleştirilere de maruz kalıyor.

1,2 milyondan fazla çalışanı bulunan Foxconn, bu açıdan da dünyanın en büyük işverenlerinden biri. Örneğin Zhengzhou fabrikası, “iPhone Şehri” olarak isimlendiriliyor, çünkü bu fabrikada günde 500.000 adet iPhone üretilebiliyor ve daha önemlisi bu fabrika-kampüste çalışanlar adeta yaşıyorlar; zira burada yaşıyor ve günlük yaşamlarına devam ediyorlar. Bu açıdan Foxconn, zaman zaman intiharlar ile de anılıyor. Çalışanlarının intiharlarını önlemek için sert önlemler almasıyla da bilinen Foxconn, üretim sürecini robotlarla gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

2015 yılında 60.000 çalışanını işten çıkaran ve onların yerine robotlarla üretime başlayan Foxconn yakın zamanda neredeyse tüm çalışanlarını robotlarla değiştireceğini duyurdu.

2020’ye kadar iş gücünün %30’unu otomasyon ile sürdürme konusunda hedef belirleyen Foxconn, süreci 3 fazda tamamlayacak. Birinci fazda zor görevleri otomasyona geçirecek olan şirket, ikinci fazda verimliliği artırmak için üretim süreçlerinde otomasyona geçecek. Üçüncü faz ise tüm fabrikadaki iş gücünün otomasyon ile işlemesi olacak. Foxconn sadece çok az görev için insan gücü çalıştıracak. Bu görevler lojistik, test gibi alanlarda olacak.

İlgili İçerikler

Amerika Birleşik Devletleri Neredeyse Hack’lenemez İnternetin Taslaklarını Paylaştı

Zehra Öney

Yapay Zeka, Batmış Gemileri Gökyüzünden Çekilen Görsellerle Tespit Edebiliyor

Zehra Öney

5G’ye Sahip Drone’lar Florida’da Paket Teslimatı Yapacak

Zehra Öney