Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Bir Dönem Kapanıyor: Yahoo İsmini Değiştiriyor

Bir Dönem Kapanıyor: Yahoo İsmini Değiştiriyor

Bir dönemin efsanesi için yolun sonu göründü: Şirketin CEO’su Marissa Mayer istifa ediyor, şirket ismini Altaba olarak değiştiriyor.

Yahoo’nun ana faaliyet alanını Verizon’a satma aşamasında olduğunu Temmuz 2016’da sizlerle paylaşmıştım. The New York Times’ın haberinden birkaç gün sonra Verizon Yahoo’yu 4,8 milyar dolara satın aldığını duyurmuştu. Anlaşma sürecinde Verizon, Yahoo’ya ödeyeceği tutarda 1 milyar dolarlık indirim talep etmişti, bunun sebebi ise Yahoo’nun veri ihlali yapmasıydı.

Anlaşmanın tamamlanmasında sona yaklaşılırken Yahoo cephesinde önemli değişiklikler de meydana geliyor: Marissa Mayer görevinden ayrılıyor ve Yahoo adını Altaba olarak değiştiriyor.

2012 yılında Yahoo’nun CEO’su olarak atanan Marissa Mayer, 4 yıl boyunca kimi eleştirilerle yüzleşmek zorunda kaldı. Yahoo’nun Tumblr’ı satın alması gibi önemli kararlar alan Marissa Mayer, 2015 yılında 12 yöneticinin şirketten ayrılması, Yahoo’nun hisselerindeki %30’luk düşüş gibi zor dönemleri de atlatmak zorunda kaldı.

Yahoo Yönetim Kurulundan sadece 5 kişi görevlerine devam edecek ve Mayer bunların arasında bulunmuyor: Tor Braham, Eric Brandt, Catherine Friedman, Thomas McInerney ve Jeffrey Smith, Yahoo’nun yeni yapılanmasında görev yapmaya devam edecekler.

Yeni yapılanmanın adı ise “Altaba” olarak açıklandı. Altaba’nın ana gelir kaynağı ise, dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Alibaba’da sahip oldukları %15 hisse ve Yahoo Japonya’nın %35,5 hissesi olacak. Altaba kendisini “yatırım şirketi” olarak konumlayacak.

Görsel: TheHackerNews.com

İlgili İçerikler

Canlı Yayın Yapmak Günlük Hayatın Bir Parçası Haline Geldi mi?

Zehra Öney

Twitter, Uygulama İçinde YouTube Videolarını İzleme Desteği Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney

Gucci Sadece Artırılmış Gerçeklik Ortamında Giyilebilen Sanal Ayakkabısını Kullanıma Sundu

Zehra Öney