Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

2017’de Dünya Çapında Mobil Ödeme Tutarı Ne Kadar Olacak?

2017’de Dünya Çapında Mobil Ödeme Tutarı Ne Kadar Olacak?

Dünya çapındaki mobil ödeme işlemlerinin büyüklüğünün bu yıl 1,35 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Mobil ödeme yöntemleri ile yapılan işlemler dünya çapında artmaya devam ediyor. Pek çok farklı servisin bulunduğu mobil ödeme alanında, markalar da mobil ödemeyi her geçen gün daha da fazla benimsiyor. Kullanıcılar için de son derece hızlı ve güvenli olan mobil ödeme yöntemlerinde son araştırma Juniper Research’ten geldi.

Juniper Research’ün yayınladığı The Mobile Wallets: Service Provider Analysis, Market Opportunities & Forecasts raporuna göre, 2017 yılında dünya çapındaki mobil ödeme işlemlerinin büyüklüğünün 1,35 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Uzak Doğu ve Çin’de Alipay ile WeChat’in yakaladığı başarının yanı sıra, Batı’da da Apple Pay, Android Pay, Samsung Pay ve PayPal, mobil ödeme işlemlerini domine etmeye devam ediyor.

Raporda ayrıca 2016 yılında Amerikalı akıllı cihaz sahiplerinin %16,5’inin temassız mobil ödemeyi kullandığı belirtiliyor. Temassız ödemeler, NFC (Yakın Alan İletişimi) ile yapılan ve Apple Pay’in ya da Android Pay’in halihazırda kullandığı yöntemleri kapsıyor.

Raporda dikkat çeken en önemli ayrıntılardan biri de 2020’ye kadar akıllı cihaz sahiplerinin %90’ının mobil ödeme yöntemini kullanacak olması…

Türkiye’de henüz çok yaygın olmayan mobil ödemelerde yakın zamanda ne gibi gelişmeler olacağını hep birlikte takip edeceğiz.

İlgili İçerikler

60.000 Akıllı Ev Ürünü Artık Amazon Alexa ile Uyumlu

Zehra Öney

Şangay Borsası’ndaki Sert Düşüş Teknoloji Dünyasını da Etkiledi

Zehra Öney

Gençler Müzik Dinlemek için İki veya Daha Fazla Uygulama Kullanıyorlar

Zehra Öney