Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Reklam Engelleme Yazılımlarının Kullanımı Artıyor

Reklam Engelleme Yazılımlarının Kullanımı Artıyor

Reklam engelleme yazılımlarının kullanımı tüm dünyada artıyor. Yapılan son araştırmaya göre bu yazılımların kullanıldığı cihaz sayısı 615 milyona ulaştı.

Reklam engelleme yazılımları, kısa sayılabilecek bir süredir hayatımızda olmasına rağmen, pek çok kullanıcı bu yazılımları bilgisayarında ya da telefonunda kullanmaya başladı. İnternet tarayıcıları üzerine kurulan uzantılar ya da cep telefonlarına indirilen uygulamalar sayesinde kullanıcıların ziyaret ettikleri web sitelerdeki reklamları görmesini engelleyen yazılımlar için yayıncılar da kendi yöntemlerini uygulamaya başladılar.

Örneğin pek çok site, reklam engelleyicisi kullandığı tespit edilen cihazlara içerik izni sağlamıyor. Bu siteler kullanıcılardan reklam engelleme yazılımlarını devre dışı bırakmalarını istiyor.

Facebook gibi şirketler ise farklı çözümlerle “reklam gibi görünmeyen reklam”lar yayınlayarak bu yazılımları elimine etmek istiyor. Yayıncılık sektöründe zarar artarken, reklam engelleyici kullananların sayısı da artıyor.

PageFair’in yayınladığı rapora göre, Aralık 2016 itibarı ile dünya çapında 615 milyon adet cihazda reklam engelleyici kullanılıyor. Bu oranın %62’sini mobil cihazlar oluşturuyor.

Amerikalı kullanıcıların %74’ü ise reklam engelleyici kullananlara içerikleri göstermeyen siteleri ziyaret etmekten vazgeçtiğini belirtiyor.

2015 yılının Aralık ayında 108 milyon olan mobil reklam engelleyici kullanan cihaz sayısı 308 milyona yükselirken, bilgisayarlarda bu oran 34 milyondan 236 milyona ulaşmış durumda.

Siz reklam engelleyici kullanıyor musunuz?

İlgili İçerikler

İnternette Korsan İçeriğe Erişim Yüzde 5 Azalırken Mobil Cihazlardan Erişim Artıyor

Zehra Öney

Ünlü Müzik Dinleme Uygulaması Tidal, Kullanıcı Dinlemelerini Manipüle Etmekle Suçlanıyor

Zehra Öney

Londra Metrosunun Tamamı 2024’e Kadar Mobil Kapsama Alanına Sahip Olacak

Zehra Öney