Zehra Öney
Siber Güvenlik

Hacker’ların Yeni Hedefi: Hediye Kartları

Hacker'ların Yeni Hedefi: Hediye Kartları

Yeni araştırmalara göre hacker’lar artık hack’lenmesi daha kolay olan hediye kartlarına odaklanıyor.

Hediye kartları, uzun süredir kullanımda olan alternatif bir hediye seçeneği olarak öne çıkmaktaydı. Örneğin şirketler çalışanlarına teker teker hediye almak yerine, çeşitli kurumların hediye kartlarını hediye ederler. Arkadaşlar birbirine, ebeveynler çocuklarına bu hediye kartları ile daha geniş bir hediye seçme seçeneği sunarlar. Çünkü hediye kartları hediyenin beğenilmemesi seçeneğini de ortadan kaldırıyor.

Peki hacker’lar neden hediye kartlarını hedef alıyorlar? Yapılan araştırmalara göre son yıllarda özellikle hediye kartlarının hack’lenerek sahtecilik yapılması ile daha çok karşılaşılıyor. Flashpoint’in yayınladığı Cybercriminal Interest in Gift Cards raporuna göre 2016 yılının ortalarında hediye kartlarının hack’lenmesi büyük bir yükselişe geçmiş durumda.

Rapora göre, hacker’lar daha öncesinde çalıntı kredi kartları ile hediye kartı alma yöntemini tercih ediyordu. Ancak bankalar ve kurumlar çalıntı kredi kartı ile alınan hediye kartlarını tespit edebiliyorlar. Bu sebeple artık hacker’lar doğrudan hediye kartlarını hedefliyorlar.

Hacker’lar hediye kartlarının numarasını kırmak için bot’lar kullanıyor. Ayrıca pek çok hediye kartı sırayla numaralandırıldığı için kırılması da kolay olabiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili İçerikler

Apple İsrailli Casus Yazılım Şirketi NSO Group’a Dava Açtı

Zehra Öney

Instagram Influencer’larının Bilgileri Açığa Çıktı

Zehra Öney

California’da Kolay Şifrelerin Kullanımı Yasaklanıyor

Zehra Öney