Zehra Öney
Siber Güvenlik

İnternet Dolandırıcılığında Yeni Yöntem: Ransomware

İnternet Dolandırıcılığında Yeni Yöntem: Ransomware

Büyük çaplı ransomware saldırıları başladı…

İngiltere, İspanya ve Rusya başta olmak üzere 99 ülkede 12 Mayıs 2017 günü son derece büyük çaplı ransomware saldırıları gerçekleşti. Ransomware ifadesi için Türkçede “Fidye Virüsü” ifadesi kullanılıyor. Peki fidye virüsü nedir ve sizi nasıl etkiler?

Kriptovirolojinin alt dallarından biri olan fidye virüsleri, bulaştığı bilgisayardaki dosya erişimini engelliyor. Bilgisayarına bu zararlı virüs bulaşan kullanıcı hiçbir dosyasına erişemiyor, ancak süreç bununla bitmiyor: Fidye virüsleri adından da anlaşılacağı gibi fidye talep ediyor. Ekranda beliren mesajlar aracılığıyla kullanıcılardan para talep ediliyor. Elbette bu para talebi de kredi kartı ödemesi ya da banka havalesi gibi takip edilebilir bir şekilde gerçekleşmiyor. Hacker’lar fidyeyi Bitcoin olarak talep ediyorlar. Bu sayede paranın gönderildiği adres ve kişinin takip edilebilmesi son derece güçleşiyor.

12 Mayıs günü yapılan, WannaCry olarak isimlendirilen saldırıda ise İngiltere, Rusya ve İspanya başta olmak üzere pek çok ülkedeki bilgisayarlar etkilendi. Bu saldırılardan en büyük zararı ise İngiltere’nin ulusal sağlık sistemi NHS gördü. 40 NHS organizasyonu ile bazı aile doktorlarının bilgisayarları etkilendi. Etkilenen bilgisayarlardan fidye olarak 300 dolar talep edildi.

Saldırılarda ayrıca İspanya’da Telefonica, FedEx, Deutsche Bahn, Rusya İçişleri Bakanlığı ve Rus Telekom şirketi MegaFon etkilendi.

Fidye virüsleri bilgisayarlara bulaştıktan sonra kaldırılmaları son derece zor. Çünkü kullanılan şifreleme yöntemlerini çözmek son derece güç. Ayrıca fidye ödense bile hacker’ların dosyalara erişimleri açıp açmayacakları ise kesin değil.

Ransomware ya da Türkçe ifadesiyle fidye virüslerinden korunmak için ise antivirüs kullanımının yanı sıra gelen e-posta sahteciliğine de özen göstermeniz gerekiyor. E-posta sahteciliğini anlamak için ise bu yazımı okuyabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Microsoft Tamamen Parolasız Hale Geliyor

Zehra Öney

Sevgililer Günü’nde E-Posta Saldırıları Ne Durumdaydı?

Zehra Öney

Airbnb, Güvenlik Sebebiyle Tüm Kayıtları Doğrulayacak

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır