Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Amerika’da Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Kullanıcı Sayısı Ne Kadar Olacak?

Amerika'da Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Kullanıcı Sayısı Ne Kadar Olacak?

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kullanıcı sayısı artış göstermeye devam ediyor.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kısa süre önce günlük hayatımıza dahil oldu. Sanal gerçeklik sayesinde kullanıcılar bambaşka bir gerçekliği tecrübe ederken artırılmış gerçeklikte ise halihazırdaki fiziksel dünyamıza yeni “katmanlar” ekleniyor. Örneğin bir kullanıcı sanal gerçeklik sayesinde kendini uzayda ya da bir yanardağın içerisinde hissedebilirken artırılmış gerçeklikte kendi oturma odasını dekor olarak kullanan oyunları oynayabilir.

Günümüzde pek çok markanın sanal gerçeklik başlığını piyasada bulmak mümkün. Pek çok artırılmış gerçeklik uygulaması da kullanıcılarla buluşmuş durumda. Peki kullanıcı sayıları ne alemde?

eMarketer tarafından yapılan araştırmaya göre ABD’de 2016 yılında 30,7 milyon olan artırılmış gerçeklik kullanıcı sayısının bu yıl 40 milyona, 2019’da ise 54,4 milyona yükselmesi bekleniyor. Bu oran, ABD’nin nüfusunun %16,4’üne tekabül ediyor.

Sanal gerçeklikte ise yine büyüme öngörülüyor. Rapora göre 2016 yılında 10,7 milyon olan sanal gerçeklik kullanıcı sayısının bu yıl 22,4 milyona, 2019’da ise 49,2 milyona yükselmesi bekleniyor.

İlgili İçerikler

Drone’lar Yüksek Hızlı İnternet Altyapıları Kurmaya Yardım Ediyor

Zehra Öney

Blippar CNBC’nin Geleneksel Disruptor 50 Listesinde 19. Sırada

Zehra Öney

Blippar 54 Milyon Dolar Yatırım Aldı | Computerworld

Zehra Öney