Zehra Öney
Siber Güvenlik

Ünlü Restoran Zinciri Chipotle Hack’lendi, Kullanıcıların Kredi Kartı Bilgileri Çalındı

Ünlü Restoran Zinciri Chipotle Hack’lendi, Kullanıcıların Kredi Kartı Bilgileri Çalındı

Geçen ay ödeme sisteminde yetkisiz aktivite olduğunu paylaşan Chipotle, sorunun daha ciddi olduğunu duyurdu.

Bundan 23 yıl önce ilk olarak Denver’da Denver Üniversitesi’ne yakın bir noktada açılan Chipotle Mexian Grill, aradan geçen süre içerisinde dünyanın önemli restoran zincirlerinden biri haline geldi. ABD dışında Kanada, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya’da da restoranları açılan Chipotle, geçtiğimiz ay Wall Street analistlerine ödeme işleme sistemlerinin saldırıya uğradığını açıklamıştı.

25 Nisan tarihli Fortune haberine göre, Chipotle tarafından analistlere, restoranlarda yapılan ödemeleri destekleyen ödeme işleme ağında yetkisiz bir aktivite keşfedildiği ve ek güvenlik önlemleri ekledikleri açıklanmıştı.

Şirket, 24 Mart’tan 18 Nisan’a kadar zararlı yazılım sebebiyle bu aktivitenin sürdüğünü belirtmişti.

Ancak sorunun açıklanandan daha ciddi olduğu geçtiğimiz 24 saat içinde ortaya çıktı. CNBC’nin haberine göre, bu süreçte, kullanıcıların track data’ları da ele geçirilmiş durumda.

Track data, bir kredi kartının manyetik şeridi, servis noktası cihazından (POS – point-of-service) geçirildiğinde aktarılan bilgi olarak tanımlanıyor. Chipotle, bu bilginin kart sahibinin adı, kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodunu “içerebileceğini” belirtiyor.

Bu bilgiler dışında diğer bilgilerin etkilenmediği Chipotle tarafından açıklandı. Chipotle ayrıca, zararlı yazılımın sistemlerinden temizlendiğini ancak müşterilerinden kredi kartlarını çok yakından takip etmeleri gerektiğini açıkladı.

Görsel: nbcnews.com

İlgili İçerikler

Geçen Yıl 200’den Fazla Mobil Uygulama ve Siteden Kişisel Bilgiler Sızdırıldı

Zehra Öney

2021’den Bu Yana Kripto Dolandırıcılığında Kurbanlar 1 Milyar Dolardan Fazla Kaybettiler

Zehra Öney

TikTok ve WeChat’in ABD’deki Ticari İşlemleri Eylül’de Yasaklanıyor

Zehra Öney