Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

E-Ticaret, M-Ticaret’ten Sonra Sıra VR-Ticaret’te

E-Ticaret, M-Ticaret’ten Sonra Sıra VR-Ticaret’te

Sanal gerçeklik deneyiminde alışveriş yapmak ve ödeme yapmak mümkün.

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte alışveriş yapma deneyimimiz de değişmeye başladı. E-ticaret sayesinde bilgisayarlarımız üzerinden sipariş vermeye başladık. Cep telefonlarının gelişmesine bağlı olarak alışveriş deneyimimize mobil de dahil oldu ve mobil ticaret günden güne online alışverişin önemli bir öğesi haline geldi. İnternetle birlikte kullanıcı davranışları da değişti ve hayatımıza webrooming (kullanıcının internetten araştırdığı ürünü mağazadan satın alması) ve showrooming (kullanıcının mağazada denediği ürünü internetten satın alması) gibi terimler girdi.

Sanal gerçeklik ise son yıllarda önemli bir ivme yakaladı. Kullanıcıların sanal gerçeklik başlıkları ile farklı “evrenlerde” yeni deneyimler yaşamalarını sağlayan sanal gerçeklik sayesinde artık alışveriş yapmak da mümkün.

Payscout tarafından hayata geçirilen sanal gerçeklik ticaret platformu, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Google Cardboard için hayata geçirilen VR-ticaret platformunda, kullanıcılar, Visa Checkout (VCO) entegrasyonu ile ödeme yapabilecekler. Visa Checkout sisteminde kullanıcılar, dijital cüzdanlarındaki ödeme bilgileri ya da var olan Visa hesaplarıyla ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Alışveriş deneyimi ise şu şekilde işliyor: Kullanıcılar 360 derecelik bir sanal mağaza deneyimi yaşıyorlar. İnteraktif olarak ürünleri döndürebiliyor, büyütebiliyor ve daha büyük detaylarla onları inceleyebiliyorlar. Beğendikleri ürünleri almaya karar veren kullanıcılar, menüyü takip ederek ödeme işlemini tamamlayabiliyorlar.

Siz VR-ticareti kullanmak ister misiniz?

Görsel: Cardtrak.com

İlgili İçerikler

Apple, iPhone’u POS Cihazına Dönüştürecek

Zehra Öney

Google, Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’yu Tanıttı

Zehra Öney

Uber Dördüncü Çeyrekte Ne Kadar Gelir Elde Etti?

Zehra Öney